Kniha „Ohníčky všude kolem – Celeste Ng“ alebo seriál „Little Fires Everywhere“?


Košatý príbeh, ktorý z rôznych rovín skúma to, čo je to vlastne normálny mestský život a ako mocne spoločenské normy a konvencie ovplyvňujú výchovu detí a konanie ľudí. V súlade s ideou autorky sa natíska napísať, že na malom priestore zapálila veľa ohníčkov a z nasledujúceho požiaru povstáva niečo nové. Niečo iné.

Foto: Juraj Púchlo


KNIHA


Celeste, americká autorka s koreňmi Hongkongu, skomponovala dielo pripomínajúce príbehy Svetlo medzi oceánmi a Čokoláda s prvkami Šarlátového písmena. Nájdete tu veľa spoločných prvkov, ako morálne dilemy, konvencie, feminizmus, záležitosti spojené s materstvom a výchovou, predsudky spojené s rasou, sexuálnou orientáciou aj spoločenským statusom. Celeste navyše hlavnú líniu príbehu pretkáva množstvom retrospektívnych vysvetľujúcich epizód. Odkláňa sa od hlavného príbehu natoľko, že niekedy je to na hrane a menej skúsený čitateľ môže poľahky stratiť niť (zrejme aj z tohto dôvodu v seriáli pre kľúčovú retrospektívu časť vyčlenili celú jednu epizódu).

Poďme k zápletke. Na americké predmestie Shaker Heights v Ohio v roku 1997 prichádzajú dve kočovníčky. Matka s dcérou majú cieľ sa tu natrvalo usadiť, ale musia prekonávať predsudky v tejto úzko previazanej komunite. Tam, kde je život nalinkovaný od kolísky po hrob, kde je množstvo prísnych pravidiel, kde sa práca bežne dobieha po sobotách, nie je priestor pre chaos, spontaneitu ani umenie a už vôbec nie voľnomyšlienkársky život „neúplnej rodiny“, ktorá občas žije z ruky do úst. Little Fires Everywhere sa do tejto chvíle podobajú zápletke knihy a filmu Čokoláda (Joanne Harris, 1999), i keď ešte silnejšie román odkazuje na Šarlátové písmeno, rovnako ako meno jednej z hlavných postáv Pearl. Rovnomenný historický román o puritánoch napísal v roku 1850 Nathaniel Hawthorne a je tiež sfilmovaný. Hester Prynnová porodí malú Pearl mimo manželstva, je obvinená z cudzoložstva, odsúdená na život v izolácii od puritánskej spoločnosti. Keďže nádherne vyšívala, dokázala si zaobstarať obživu pre seba aj dcéru. Hester rovnako ako Mia pracuje aj pre tých, ktorí ju odsúdili a pláva medzi mantinelmi systému, aby prežila a uživila svoju dcéru.

Druhá línia príbehu má zasa prvky románu Svetlo medzi oceánmi (M.L. Stedman, 2012). Rieši spor biologickej a náhradnej matky o to, kto má právo vychovávať dieťa. Celý román je hutne popretkávaný metaforami ohňa, ktorý je dobrý sluha, ale zlý pán. Autorka necháva jedna z postáv položiť dieťa pred požiarnu zbrojnicu a nie pred nemocnicu, kostol alebo niečo ako „hniezdo záchrany“. Samozrejme, dalo by sa s ohňom pracovať ešte intenzívnejšie, v jazyku nájdeme stovky príkladov: vnútorný oheň, spaľujúca túžba, ohnivé reakcie, pálenie mostov, vášeň spaľujúca ako oheň, prílišný zápal... Román pracuje aj s dvomi archetypmi ohňa. Po prvé je to bájny vták Fénix, ktorý zhorí a znova povstanie z vlastného popola (Mia spomína stepný požiar v Nebraske). Po druhé Titán Prométeus, ktorý nerešpektuje bohov, robí si z nich žarty, ale stvorí ľudí a prinesie im oheň, za čo je kruto potrestaný samotným Diom. Mimochodom Fénix je v ázijských kultúrach aj symbolom znovuzrodenia, obnovy a ženského princípu „yin“.

Celeste pracuje s kontrastmi. Na jednej strane stojí bohatá beloška Elena, ktorá má vštepené sklony k poriadku, normám, predpisom, nalinkovanému životu, ale často ohýba pravidlá, aby zachovala status quo. Na strane druhej je spontánna umelkyňa afroameričanka Mia, ktorá sa riadi skôr pocitmi, emóciami a zákonmi ulice. Snaží sa nájsť si cestičku v rámci zákonov, ale zároveň provokovať a podpichovať. Obe predstaviteľky predvádzajú to, čo radi popisujú behaviorálni ekonómovia typu Dan Ariely: ak klamú iní, prekáža nám to, máme potrebu trestať, ak klameme a podvádzame my, tak si to voči sebe ospravedlníme a racionalizujeme. Kontrasty a inakosť sú lákavé. Tak ako Pearl je fascinovaná rodinou Richardsonových, ktorí sú akoby vystrihnutí z nejakého populárneho seriálu. Richardsonovcov zasa láka ona s matkou. Ako dva exotické exponáty, ktoré nemôžu byť vzdialenejšie ich životnému štýlu. Lipnutie na zvykoch, materiálnych veciach, bezstarostnosť a "hry na poslušné deti" verzus spontánnosť, extravagancia, žiadny stály kolektív a kočovný spôsob života.

Na malom priestore položila Celeste viac otázok, ako dokázala nájsť odpovedí. Autorka zabŕdla do histórie mestečka Shaker Heights, ale len preto, aby ho vykreslila ako puritánsku Utópiu (a opäť odkázala na Šarlátové písmeno). Vyslovene mi prekáža, že Elena a jej manžel majú x-krát videné povolania z amerických príbehov – právnik a novinárka. Logicky na to nadväzujú aj niektoré x-krát videné zápletky, ktoré odporúčajú všetci guruovia tvorivého písania: súdny spor, novinárska etika a „ľahké“ získavanie informácií. Ako celok je román dobre čitateľný, ale svedčalo by mu pridŕžanie sa hlavnej línie.

HODNOTENIE


Databazeknih.cz 91 % (438 hodnotení)

Goodreads.com 4,11 z 5* (551 635 hodnotení, z toho 35 % dalo 5*)

ČBDB.cz 92% (121hodnotení)

Amazon.com 4,4 z 5* (9065 hodnotení, 64% hodnotiteľov dalo 5*) 


Foto: Hulu




SERIÁL


Na produkcii seriálu sa podieľala aj Celeste Ng a je to citeľné. Seriál vlastne dolaďuje kompozíciu, najmä niektoré románom iba naznačené vetvy rozprávania. Viaceré roviny príbehu sú ukázané dôslednejšie, ďalšie sú rozšírené, niekde chýba balast, ale na iných miestach je do príbehu zakomponovaný pre americké publikum. Napríklad už len posunutím záveru rozprávania do obdobia Vianoc. Vianoce sú samé o sebe emotívne obdobie spojené s rodinou, rodinnými hodnotami, zvykmi, ale aj balansovaním medzi duchovnými aj materiálnymi statkami.

Reese Witherspoon pokračuje vo svojej úlohe zo seriálu (a knihy) Malé veľké klamstvá, kde zažiarila ako Madeline Mackenzie. Biela bohatá naivná dobráčka z predmestia, ktorá chce len to najlepšie pre svoju komunitu a deti, pritom má tiež zopár tajomstiev, na ktoré nie je práve hrdá. Vychováva deti doslova k svojmu obrazu. V dobrej viere manipuluje, využíva láskavosti, protislužby, klebety a nabáda ku konaniu, ktoré sa jej zdá v súlade s jej morálnym kompasom a smerovaním života komunity. Avšak vnucovať niekomu vlastný spôsob života a hodnoty sa ukazuje ako krátkozraké a toxické. Ambície a ašpirácie narážajú na realitu, predsudky a predstavy všedného života iných. Dobre je to ukázané na dynamike vzťahu Izzy a Elena. Zároveň je tu jej opozícia Mia Warren, ktorú excelentne zahrala Kerry Washington. Mia je tiež hýbateľom a spúšťačom udalostí a občas slovom alebo skutkom „postrčí“ ľudí k činom. Či správnym smerom, to je otázne.

Osobne ma bavil dej, ale aj obdobie, do ktorého bol zasadený – prelom rokov 1997 a 1998. V tej dobe som bol tiež adolescent a občas na mňa z obrazovky dýchol závan nostalgie. Okrem aféry Billa Clintona a Moniky Lewinskej (čo sa v seriáli taktne nespomína, ale malo to obrovský vplyv na kultúru a aféra generovala stovky vtipov a karikatúr), bol vtedy populárny Sir Mix-a-Lot, K7 (nezabudnuteľné skladby z filmu Maska „Come Baby Come“ a „Hi De Ho“), Smashing Pumpkins (skladby ako 1979 alebo Tonight, Tonight), Spice Girls (album Spice, 1996 a Spiceworld, 1997). Chumbawamba - Tub Thumping, The Cardigans – Lovefool, Savage Garden - Truly Madly Deeply... Hýbateľmi filmovej pop-kultúry boli filmy ako Scream (Vreskot, 1996), ale v románe sa spomína aj staršia trilógia Star Wars (1977-84) či seriál Charlieho anjeli (1976–81). Tínedžerov nadchol Romeo and Juliet s Leonardom DiCapriom (1996), starších v USA ovplyvňovala show Jerryho Springera. K nám dorazili niektoré záležitosti s oneskorením alebo vôbec nie, rovnako ako móda a účesy, respektíve boli súčasťou len niektorých subkultúr – napríklad hip-hopu.

Je celkom vtipné, ako niektoré diela rezonujú aj po dvoch dekádach: The Verve a ich Bitter Sweet Symphony znie z rádia počuť aj dnes vo verzii Gamper & Dadoni ft. Emily Roberts. Minulý rok bol v kinách nepodarený pokus o nadviazanie na film Man In Black. Will Smith v roku 1997 bodoval aj v hitparádach s rovnomenným songom zo soundtracku. Fenomén Trainspotting odštartoval v Európe, ale aj ten sa vrátil po 20tich rokoch dvojkou s nostalgickými odkazmi na rok 1997 a legendárny soundtrack. Do Ameriky sme však v roku 1997 zo starého kontinentu úspešne „vyvážali“ aj dancefloor. Kolotočové odrhovačky od DJ Quicksilver, Mr. President, Aqua, Sash!, občas doplnil „sofistikovanejší“ popík od Dario G, No Mercy a Gala. Škoda, že v seriáli nefiguruje Volkswagen Rabbit, prvé európske vozidlo vyrábane v USA. Nahradili ho Chevroletom.

Prečo spomínam Ameriku a Európu? Mia Warren je beloška a má v románe európske korene, hoci sa to tam nespomína. Celeste Ng sa ale vyjadrila, že život afroameričanov v Amerike bol pre ňu špecifický a zložitý, nechcela román rozšíriť ešte aj o tento citlivý rozmer. Tu išiel seriál odvážne nad rámec románu a ukázal aj rasové predsudky. Na druhej strane autori seriálu sa aj vďaka tomu, že Celeste Ng oživila svoje spomienky z tínedžerského života v Shaker Heights, oveľa tesne priblížili románu voľbou exteriérov a interiérov. V Los Angeles našli veľký tudorovský dom postavený v 20. rokoch 20. storočia. Postave Eleny, ktorá je posadnutá poriadkom podriadili aj dobové vybavenie interiéru. Dvojdom pre Miu a Pearl našli filmári v Pasadene. Všeobecne však bolo pomerne ťažké nájsť dobové artefakty, lebo „deväťdesiatky“ nepatria práve k vyhľadávaným dizajnérskym a architektonickým obdobiam. Údajne zháňali rekvizity aj na e-bay.

Zámerne som čakal na to, či seriál upozorní na ázijské bábiky. Žiaľ rýchla poznámka obhajcu, že zohnať v USA bábiky, ktoré vyzerajú ako Ázijčanky, je problém, zanikne v emotívnom vypočúvaní svedkyne. Rád by som sa pri tom pristavil. Pokusy s bábikami (Doll experiments) v 40. rokoch minulého storočia uskutočnili manželia Kenneth a Mamie Clarkovci. So šokujúcou priezračnosťou demonštrovali, že afroamerické deti, rovnako ako tie belošské, dávajú prednosť hre s bielymi bábikami pred čiernymi a bielym pripisujú pozitívnejšie vlastnosti (napríklad milá, pekná). Skutočnosť, že je tento efekt najvýraznejší u čiernych detí v segregovaných školách, bola uvedená v prípade Brown vs. školská rada. Pozrite si tiež dokument A Girl Like Me z roku 2005, ktorý natočila 17-ročná filmárka Kiri Laurelle Davis. V knihe sa ešte spomína aj to, že knihy sú „zrkadlá“ a „okná“. Je potrebné, aby v knihách boli obrázky rás ľudí, ktorí vyzerajú ako dieťa. (odbočka: ukazuje sa, ako nestačí niektoré knihy iba preložiť. Je smutné, ak v drahej encyklopédii zvierat nenájdete fotku koňa, ale zato zebru na celú dvojstranu. Ešte smutnejšie je, ak sa africké deti učia o živote domácich zvierat na farme z európskych učebníc, ktoré im pošle charita. Niektoré druhy v živote nevideli a neuvidia naživo.)

Mrzí ma, že seriál dosť skratkovito vykresľuje vzťah, aký mala Mia a jej brat. Vzťah, ktorý vysvetľuje jej neskoršie konanie. Akosi v úzadí zostáva aj to, ako sa k Mie zachovala vlastná konzervatívna a silno veriaca rodina. Jej rodičia vyrastali totiž v časoch, kedy sa neplytvalo ničím, a predovšetkým nie časom na „nejaké umenie“. Tu je práve zaujímavé porovnať, či sa nejako posunulo myslenie v autorkou vytýčených zhruba 20-ročných odstupoch (rodičia - deti - vnúčatá). Smutné je, že niektoré predsudky doteraz nevymizli. Napríklad voči párom rovnakého pohlavia, slobodným matkám a slobodnému povolaniu / umeniu.

Seriál má síce iný koniec ako román, ale veľmi pravdepodobný a úplne akceptovateľný. Ďalším vysvetlením tohto konca je aj odlišná forma rozprávania. Jednoducho to, čo by si čitateľ domyslel „medzi riadkami“, to čo bolo v románe len naznačené, v seriáli bolo divákovi ukázané.

 

HODNOTENIE


Rottentomatoes.com  Tomatometer 62 % (Audience Score 76 %, 3,67 z 5, počet hodnotení 119)

CSFD.cz  73% (46 hodnotení)

IMDB.com 7,7 z 10 (4905 hodnotení)



MOVIE OR BOOK


Podobne ako pri knihe Ostré predmety musím konštatovať, že seriál je o stupienok lepší ako kniha. Dôležité je však zdôrazniť, že na produkcii Ostrých predmetov sa tiež podieľala autorka predlohy Gillian Flynn. Je to vlastne akoby aktualizácia a rozšírenie románu o nové nápady, nové roviny, nové prepojenia a súvislosti a samozrejme o vizuálnu a akustickú zložku. V prípade Little Fires Everywhere musím pochváliť skvelý casting, Reese a Kerry a ich mladších verzií, ale najmä uveriteľných tínedžerov. Osobne som čítal český preklad, ale kniha vyšla aj v slovenskej edícii Odeon pod názvom „Stačí škrtnúť zápalkou“ (2018).



ČO ČÍTAŤ A ČO POZERAŤ ĎALEJ?


Little Fires Everywhere sú druhou knihou Celeste Ng. U nás vyšla v čestine aj prvotina Vše, co jsme si nikdy neřekli (Odeon, 2016). V podstate odporúčam všetky už vyššie uvedené knihy a filmy či seriály: Big Little Lies, Čokoláda, Svetlo medzi oceánmi, Šarlátové písmeno. Ku knihe sa skvele hodí nejaký výber hitov z roku 1997 na Spotify.













* SPOILERY *


* Mia s Pearl bývali v dvojdomčeku na Winslow Road a spolu s nimi aj pán Yang, ktorý udržiaval domček v perfektnom stave... (táto postava v seriáli chýba).

* V seriáli je pridaná nová scéna dámskeho knižného klubu o knihe „Keby vagína vedela hovoriť“. Mia do toho vstúpi s tým, že je to metafora, že nevieme vlastne kto sme, veď ani seba poriadne nepoznáme.

* Ed Lim ponúkol Bebe Chowovej, že ju bude zdarma zastupovať v žalobe proti štátu o navrátenie dcéry do jej starostlivosti – v seriáli Eda platí Mia z peňazí za predaj vzácnej fotografie.

* Sexuálna orientácia Izzy Richardson nie je v románe spomenutá. V seriáli, kde ju hrá Megan Stott je lesbička.

* V seriáli dostane väčší priestor aj minulosť Eleny a jej ex-priateľa Jamieho. Opäť je to preto, aby aj v minulosti vyvážili kontrast Elena vs. Mia. Zároveň je tu aj výborná scéna Jamie a Elena, ktorá sa opije a konečne prizná, že ľutuje niektoré svoje rozhodnutia z minulosti, že je usadená a už sa na tom nedá nič zmeniť. Jamie jej natvrdo vmetie do tváre, že ho nebaví robiť niečí život ľahším. Že Elena je stále smutná osoba, ktorá žije smutný život.

* Elena sa votrie Wrightovcom pod zámienkou, že píše o Warrenovi. V seriáli sa rovno pýta na Miu, je to oveľa skratkovitejšie.

* Mia nielen že napíše Raynoldsovým dopis, ale im aj vráti peniaze za lekárske prehliadky. Seriál ani film nerieši finančnú stránku donosenia Pearl, skôr morálnu. Avšak narážky na to sú v seriáli hneď dve: McCulloughovci sa snažia Bebe podplatiť, „kúpiť“ si dieťa a neskôr Izzy provokuje a predáva akože deti - bábiky v škole.

* Izzy nevidí Miu a Pearl odchádzať v knihe. Minú sa. V seriáli ich uvidí z okna a beží k schránke.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu