Kniha "Trhlina - Jozef Karika" alebo film "Trhlina"?


Knižný žáner thriller respektíve horor sa v podaní slovenských spisovateľov vidí poskromne. Kombinácia desivého mystéria, detektívnej zápletky a slovenských reálií románu Trhlina, ale dokázala preraziť nielen v knižnom svete, ale aj v televízii ako trojdielny seriál a v kinách v kratšej verzii ako film. 

Foto: Juraj Púchlo

KNIHA

Kniha plná protipólov a rovnako rozdielne sú reakcie na ňu. Dôvodom môže byť nesúrodá skupinka hlavných hrdinov, odborný žargón a poznámky pod čiarou miešané s vulgarizmami či príliš hutné a priam encyklopedické dáta o paranormálnych javoch. Zároveň je kniha písaná sťaby naturálny, živý, neupravený prepis rozhovorov na diktafón, s čím môže mať problém aj skúsenejší čitateľ. Sám som sa musel občas vrátiť a krkolomné pasáže prečítať ešte raz.

Napoly detektívny, napoly mysteriózny román Trhlina má tri časti, no mohol mať iba dve a záver by bol úplne rovnaký. Všeobecne kritika vyčíta knihe zdĺhavosť a volá po prísnejšom zásahu editora. Napokon aj film (a seriál) diskutovanú strednú časť románu škrtajú, respektíve niektoré prvky z nej použijú v rámci ďalšieho deja. Mnohí Trhlinu kritizujú aj za neoriginálny nápad a prirovnávajú ju rovno k Blair Witch a Aktám X.

Jedným z atribútov, prečo sú román a následne aj film tak úspešné, sú reálie. Slovenské reálie. Tribeč, Nitra, Žilina, dokonca presnosti až na úrovni ulíc: Ulica Andreja Kmeťa, Hurbanova a reálne existujúcej kaviarne Café le Jour. Možno smelo tvrdiť, že Karika (a teraz aj Bebjak) oživil turistický ruch v oblasti Tribeča. Tajomné a zlovestné dianie v slovenských horách má svoje svoje čaro, rovnako ako iné urbánne legendy. Ťažko povedať odkedy, ale traduje sa, že v pohorí Tribeč neďaleko Nitry záhadne miznú ľudia. Karika tému uchopil, spracoval a uspel.

Ďalším stavebným pilierom úspechu Trhliny je obyčajná ľudská zvedavosť, na čo naráža aj samotný Karika na strane 32 – „Zvedavosť zvíťazila, keby človek nebol zvedavý, ušetril by si väčšinu problémov.“ Zvedavosť pritiahla ľudí ku knihe a zrejme aj do kina. Niektorí išli s nastavením mysle: „Knihu som nečítal, nechám sa prekvapiť,“ alebo „Kniha super, teším sa na film.“ alebo snáď aj „Kniha nič moc, uvidíme ako film.“

Osobne som čítal verziu s filmovou obálkou a s dvomi setmi fotografií z natáčania filmu. Neviem prečo, ale druhý set fotiek je umiestnený tak nešťastne, že popisy k dvom fotkám spoilerujú následný dej. Pritom stačilo celú kolekciu vložiť do knihy o 5 strán ďalej. Páčila sa mi forma beletrizovaného žurnalizmu (alebo žurnalistickej beletrie?) s prvkami tajomna a záhad, s čím som sa v slovenských podmienkach stretol prvýkrát. Chýbala mi tam ale nejaká aspoň rukou kreslená mapka oblasti, lebo postavy a autor- rozprávač sa ku geografii a lokalitám neustále vracajú. Googliť popri čítaní je otravné, no nabádajú k tomu aj rozhovory plné ďalších a ďalších záhad, zmiznutí, fyzikálnych fenoménov a vo finále aj autorove poznámky pod čiarou. Tým sa z deja vytrácala dynamika. Tie pravé „grády“ príbeh dostane až na posledných 50-tich stranách, čo sa mi zdá z 370-tich málo.



HODNOTENIE  


Databazeknih.cz 80 % (1738 hodnotení)

Goodreads.com 3,74 z 5* (1522 hodnotení, z toho 30 % dalo 5*)

ČBDB.cz 83 % (437 hodnotení)


Záber z natáčania v kaviarni, foto z knihy Trhlina


FILM

Zvláštne je, že hoci filmári vynechali nudnejšiu strednú časť románu, nevyhli sa spomaleniu deja zhruba v polovici filmu. Následné vŕšenie záhad a stúpajúca neistota postáv v závere boli dobre natočené a ukázané podobne ako v románe. Film je rozdelený na tri kapitoly. Jozef Karika je vo filme (a seriáli) Jozef Malý. Sám Karika si však zahral v jednom flashbacku postavu horára Samšályho a jednej scéne je narážka na ďalší jeho úspešný román Tma. Scény sú spočiatku predvídateľné, ale postupne sa človek nechá vtiahnuť do deja. Treba pochváliť kameru, strih a hudbu, ktoré reflektujú na súčasné trendy (zjavné podobnosti som tam videl najmä s Handmaid´s Tale, Stranger Things alebo seriálom Pustina).

Osobne mi vadil predák na stavbe, ktorého notoricky poznám zo Smejka a Tanculienky (sleduje to náš syn)... Jaroslav Mottl tak na mňa pôsobil tom žánri úplne nepatrične, stále som čakal, že bude rýmovať svoje repliky a z trezora vyskočí plyšový Macko Duško. Druhýkrát sa mi uši skrútili pri replikách typu „nemenšou motiváciou“ a „nie väčších ako truhly“. Tak sa jednoducho chlapi na stavbe nezhovárajú, hoci sú aj vysokoškolsky študovaní. Product placement vo filme nebol taký výrazný ako v knihe. Zachytil som len emblém na ruksakoch zjavne z Decathlonu a červenú Škodovku. Tak ako avizoval Jozef Karika na sociálnych sieťach, filmári použili pesničku Hýkal od českej skupiny Zrní.

Páčilo sa mi, ako sa filmári pohrali s paralelnými realitami (stvárnili ich ako déja vu) a s flashbackmi. Vďaka súzvuku hudby, zvukov, záberov a napokon aj hereckých výkonov neopozeraných tvárí má film správnu hutnú a ťaživú atmosféru. Film z knihy čerpá pomerne voľne, mnohé zápletky ako napríklad to, kto je Adamov otec a scéna s vojakom sú úplne nové, ale do celkového konceptu a príbehu z knihy dobre zapadajú.

Film zasiahol početnejšiu cieľovú skupinu ako kniha a zároveň rozšíril rady čitateľov tohto žánru, čo určite poteší vydavateľstvo Ikar aj autora. Napokon citujme Stratégie: „Po rekordnej premiére, keď si ho (film Trhlina) prišlo pozrieť neuveriteľných 87 000 ľudí, si udržal divácky záujem aj v druhom premietacom týždni. Do kín prišlo ďalších 57 150 divákov, čo je s premiérami spolu už 172 496 návštevníkov.“ Filmová edícia knihy Trhlina sa držala na popredných priečkach v predajnosti dlhé týždne (údaje z Martinus.sk a Panta Rhei).



HODNOTENIE

CSFD.cz 60 % (2373 hodnotení)

IMDB.com 5,9 z 10 (160 hodnotení)



MOVIE OR BOOK

Ak chcete vidieť kus modernej slovenskej filmárčiny, pozrite si film alebo seriál. Drží sa knižnej predlohy, nič podstatné nevynecháva (tí, ktorí knihu čítali, možno nebudú súhlasiť, vždy sa dá z knihy vyťažiť aj viac). Ak sa vám bude zdať, že vás film len navnadil na záhadu a budete chcieť o nej vedieť viac, prečítajte si knihu a vygooglite príslušné odkazy. Ak vám ani to nebude stačiť, sadnite na vlak, autobus, do auta a choďte od novembra do februára na turistiku do pohoria Tribeč. Vtipné je, že po stopách záhadných zmiznutí posiela turistov napríklad poisťovňa Union.




ČO ČÍTAŤ A POZERAŤ ĎALEJ?

Niekoľko kníh spomína v románe priamo Karika, napríklad David Lewis-Williams a David Pearce - Vo vnútri neolitickej mysle. Môžem menovať kopec kníh z množiny odbornej a populárne náučnej, ale odporúčam začať s dvomi: Vesmír v orechovej škrupinke a Ilustrovaná stručná história času od Stephena Hawkinga.

Z filmov je to určite horor Záhada Blair Witch (1999) alebo mysteriózny film Lost Highway (1997). S dvomi alternatívnymi svetmi sa hrá Upside Down (2012) a s časovými paradoxmi zasa Predestination (2014).











* SPOILERY *

- Igor sa Jozefovi Malému vo filme nepredstaví

- Igor je v knihe závislý resp. abstinujúci od pervitínu, vo filme berie efedrín, ktorý nájde v trezore

- Trhlina je pravdepodobne Misnerov priestor. Citát z knihy: „Predstav si, že celý vesmír je iba jediná miestnosť, napríklad tvoja obývačka. Každý bod na ľavej stene je totožný so zodpovedajúcim bodom na pravej stene.“ https://en.wikipedia.org/wiki/Misner_space

- Druhá hypotéza trhliny v časopriestore je tiež uvedená v románe: „Roy Kerr bol matematik, ktorý sa zaoberal možnosťami prechodu čiernou dierou – do iných vesmírov, dimenzií či realít. Rozpracoval teóriu tzv. rotujúcich čiernych dier.“

- Za základ celého mystéria okolo Tribeča sa považuje tento blog z roku 1999. Jeho autorom je Čech Viktor Lošťák. Novinár Ľubomír Sedláčik zverejnil e-mailovú komunikáciu s Viktorom Lošťákom, kde sa sám Lošták alias Howadoor priznal k tomu, že väčšinu príbehu si vymyslel.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu