Kniha „Thomas Harris - Mlčanie jahniat“ alebo film „Mlčanie jahniat“?


Medzitým ako očakávam druhú sériu Mindhunter, spomenul som si na túto klasiku. Mindhunter hovorí o vzniku a začiatkoch oddelenia behaviorálnych vied v FBI. Prenesme sa o desať rokov dopredu, do roku 1988. Oddelenie už funguje oficiálne, existuje štandardizovaný dotazník pre profilovanie sériových vrahov a na scénu vstupuje žena. Clarice Starling.

Vzhľadom k všeobecnému povedomiu o filme, sú v článku aj pasáže, ktoré komentujú dôležité dejové momenty. Ak ste túto klasiku ešte nečítali / nevideli, tak prosím odstavce označené *SPOILERY* preskočte.
Foto: Juraj Púchlo

KNIHA

Žánrovo možno príbeh zaradiť medzi psychothriler s kriminálnou zápletkou. Osobne považujem román za jeden z prvých, ktorý predznamenáva vlnu „Girl Power“. Sú to diela, kde je spoločným menovateľom dievča alebo žena, ktoré majú „drajv“, ktoré si idú za svojím cieľom, napriek prekážkam a konvenciám (mužského) sveta. V románe je viackrát spomenuté pnutie medzi chlapským povolaním a ženami v rovnakej alebo podobnej funkcii. Napríklad všetky obete boli ženy a predsa do tímu, ktorý pátral po beštiálnom vrahovi, nepatrila ani jedna vyšetrovateľka. 

Clarice má svoju reálnu predlohu, ktorá s genderovou rovnosťou zápasila ešte intenzívnejšie ako jej románová hrdinka. Patricia „Pat“ Kirby nastúpila do Behavioral Science Unit ako 35-ročná. Okrem toho, že v rámci FBI bolo toto oddelenie v úplnom suteréne budovy (Quantico, Virginia) a kolegovia „FBI psychológov“ vnímali veľmi skepticky, pracovali tu hlavne muži. Zákaz prijímať ženy skončil až smrťou toho, kto ho vydal, a síce samotného zakladateľa FBI E.J. Hoovera (1895 – 1972). Žiaľ ešte v roku 1975, tri roky po jeho smrti, bolo z 8 000 agentov FBI iba 37 žien...

„Po úspechu filmu Mlčanie jahniat došlo k značnému nárastu počtu žien, ktoré hlásili do radov FBI. Verím, že som takto pomohla prelomiť niektoré bariéry,“ vyjadrila sa dnes už vyše 60-ročná Patricia Kirby pre britský The Sun. Patricia bola v podstate prvou ženskou agentkou, ktorá hovorila so sériovými vrahmi. Ako forenzná psychologička a FBI Profiler, vykonávala psychologické profilovanie ťažkých zločincov po celých štátoch. Vedci totiž zistili, že sérioví vrahovia boli voči žene zvyčajne otvorenejší. Dá sa povedať, že výsledky jej práce sú ešte dnes v osnovách kriminalistov. Pat však už v FBI nie je. Pracuje ako nezávislý kriminálny konzultant

Mlčanie jahniat tak možno považovať za prelomové dielo v zmysle premeny starého myslenia na nové. Za prenikanie žien do takmer čisto mužských povolaní. Román je plný premien. Zo siroty, ktorá sa strháva zo sna na bľačanie zabíjaných veľkonočných jahniat, Clarice M. Starling, sa stáva nadpriemerná stážistka (frekventantka, trainee) a neskôr agentka FBI, ktorá chce zachraňovať a pomáhať. Dievča z vidieka dozrieva na mestskú ženu. Bufallo Bill sa tiež snaží o svoju metamofrfózu na niekoho iného. Metaforou celého románu je premena škaredej húsenice na motýľa... Mimochodom je tu aj jedno skryté posolstvo (easter egg): Strážnik Barney číta román Jane Austenovej Pýcha a predsudok, ktorý tiež pomenúva predsudky a spoločenské konvencie voči ženám v Anglicku 18. storočia.


Okrem ženskej hrdinky na seba pozornosť strháva záhadný charizmatický psychopatický doktor Lecter. Dlho nie je jasné, či navádza vyšetrovateľov na správne stopy svojimi vedomosťami a genialitou, alebo či je to len tým, že pozná pravú totožnosť a profil Bufallo Billa.

„Cítim pach tvojej fufulice“, je zvláštny preklad slova „cunt“. Dnes by asi prekladateľ použil expresívnejší výraz. Vo vydaní z roku 2002 s peknou obálkou (Ikar) je ešte niekoľko ďalších rušivých prekladov a preklepov.

Mlčane jahniat je druhým Harrisovým románom, kde vystupuje Hannibal Lecter. Prvým je Červený drak (1981, Red Dragon), avšak ten nedosiahol taký úspech. Harris podporený úspechom a neskôr isto motivovaný aj Oskarmi za film podľa knihy, napísal ešte pokračovania s názvom Hannibal (1999, Hannibal) a Hannibal – Zrodenie (2006, Hannibal Rising). Sfilmované boli zatiaľ tri knihy v poradí Mlčanie jahniat (1991), Hannibal (2001) a Červný drak (2002). V roku 2013 odvysielala AXN tri série seriálu „Hannibal“ z vlastnej produkcie.



HODNOTENIA

Databazeknih.cz 92% (1257 hodnotení)

Goodreads.com 4,15 z 5* (380,279 hodnotení, 45 % z nich hodnotili na plný počet 5*, 33 % ľudí hodnotilo 4*)

ČBDB.cz 91% (580 hodnotení)

Amazon.com 4,6 z 5* (1564 hodnotení, najviac ľudí 69 % dalo 5*)

 

FILM

Harris a najmä tvorcovia filmu vytvorili akýsi vzor, archetyp sériového vraha, ktorý ale nezodpovedá realite. Ak sa však dnes spomenie pojem sériový vrah alebo vrah – psychopat, vrah – kanibal mnohým ako prvé napadne práve fiktívna postava Hannibala Lectera.
Screenshot z filmu


Otázkou je, do akej miery je Hannibal fiktívny. Niektoré zdroje uvádzajú, že Patriciu Kirby predstavili Harrisovi a spisovateľ sa zaujímal o jej rozhovory s viacnásobných vrahom Randy Woodfieldom. Podľa Patrície sú scény z kliniky, kde sa Clarice stretáva s Hannibalom vystavané práve z jej opisov interview s Randym, teda až na malú drobnosť – medzi ňou a Woodfieldom nebola nepriestrelná sklená stena, ale iba stôl a magnetofón. Randall Woodfield doteraz sedí vo väznici v Oregone.

Hannibal sa asi najviac podobá na Teda Bundyho (1946 - 1989), ktorý bol vyštudovaný psychológ, ale neskôr aj krutý násilník, nekrofil a sériový vrah, ktorého obeťami boli mladé dievčatá. Dvakrát utiekol polícii a opäť vraždil. Istá podobnosť je tu aj s Albertom Fishom (1870 – 1936). Tento pedofil, kanibal a sériový vrah je známy aj ako The Boogeyman.

Napriek podobnosti so skutočnými vrahmi a napriek faktu, že Hopkins tieto profily študoval, keď sa pripravoval na úlohu Lectera, podarilo sa filmárom vytvoriť aj kopec klišé, ktoré moderné behaviorálne a forenzné vedy už vyvrátili. Mimoriadne vysoká  inteligencia, dokonalé sebaovládanie, cit pre vybrané chute a náročnú hudbu sa u psychopatov Lecterovho formátu vyskytujú veľmi zriedkavo a určite nie v takejto kombinácii. Veľa filmov však začalo Lectera kopírovať a vznikol tak vzor akéhosi „elitného psychopata“, ktorému má divák chuť fandiť.

Dovolím si tvrdiť, že práve snaha o čo najpresnejšie priblíženie sa realite, poctivý rešerš spisovateľa (a scenáristu) a príprava celého štábu aj s hercami sa zaslúžili o úspech filmu a piatich Oskarov (Rok 1991: Najlepší film, Najlepšia réžia – Jonathan Demme, Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe - Anthony Hopkins, Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe – Jodie Foster, Najlepší adaptovaný scenár - Ted Tally). Ted Levine sa údajne na svoju úlohu Buffalo Billa pripravoval v baroch pre transvestitov. Jodie Foster a Scott Glen prešli dokonca rýchlokurzom FBI. Mimochodom Anthony Hopkins parádne napodobnil južanský (teda vidiecky, „vidlácky“) prízvuk Clarice Starlingovej. Druhým a nemenej podstatným hýbateľom úspechu je už spomínaná silná ženská (dievčenská) úloha v drsnom prostredí plnom chlapov a proti chlapovi, ktorý ubližuje ženám.

V súvislosti s genderovou rovnosťou som si zámerne vyhľadal dobové kriminálne a detektívne seriály. Prvou lastovičkou bol azda legendárny maďarský seriál Linda (1984), kde sa so zločinom vďaka karate vedela porátať Linda Veszprémiová. Seriál z Veľkej Británie Dempsey a Makepeaceová (1985) vsadil na iskrenie medzi Angličankou a Američanom, pričom Makepeaceová bola čo do schopností a trefných poznámok veľmi dôstojnou parťáčkou machovi Dempseymu. Neskôr prišli na televízne obrazovky ešte dve menej výrazné Francúzsky, a síce Véronique Genestová ako Julie Lescautová (1992) a Corinne Touzet ako práporčíčka Isabelle zo seriálu Žena zákona (1996).  

Ani jeden zo spomínaných seriálov kvalitou nedosahuje na majstrovské dielo Mlčanie jahniat. Film má čo povedať aj súčasnému divákovi. Všimnite si napríklad ako pracuje s kamerou Tak Fujimoto. Sugestívne zaostrenie na osoby, hlavy, ústa a oči, pričom okolie je rozostrené. Skladateľ Howard Shore mrazivo a deprimujúcou hudbou dodáva filmu strašidelný až hororový ráz aj v pasážach, ktoré by také nemuseli byť.



HODNOTENIE

RottenTomatoes   Tomatometer 95%, Audience Score 95% (4.1/5, počet hodnotiteľov 845 346)

CSFD.cz   90 % (počet hodnotení 73 356)

iMDB.com   8,6 z 10 (1 027 773 hodnotení)

Metacritic.com   Metascore 85


MOVIE OR BOOK?

Kniha je oproti filmu košatejšia. Adaptovaný scenár niektoré bočné línie príbehu vynecháva, používa skratky, zhusťuje a dodáva deju dynamiku. Film som videl už dávno, ale kniha ma podnietila pustiť si ho znovu a sústrediť sa na herecké výkony. Ako celok si odniesol 5 Oskarov oprávnene. Aj pre tých, ktorí film videli niekoľkokrát bude kniha obohatením, vysvetlí viac z postupov FBI, ukáže myšlienkové pochody hrdinov, lebo vo filme postavy často len citujú to, na čo prišli, ale nevysvetľujú, ako na to prišli.


ČO ČÍTAŤ A ČO POZERAŤ ĎALEJ?

Z oblasti populárne náučnej literatúry odporúčam Psychologie sériových vrahů, kde Andrej Drbohlav predstavuje teóriu aj profily najznámejších sériových vrahov (dotlač 2018, Grada). O psychopatoch na manažérskych pozíciách hovorí kniha Hadiv oblecích (2014, Paul Babiak, Robert D. Hare).

Pozrite si aj príbeho o zakladateľovi FBI, ktorého perfektne stvárnil Leonardo Di Caprio. Nesie jednoducho názov J. Edgar (2011). Ako chcete vidieť skutočných psychopatov, medzi „bielymi goliermi“ vedie Gordon Gekko, ktorého excelentne zahral Michael Douglas vo Wall Street (1987). Za jedného z najrealistickejších psychopatických vrahov je považovaný Anton Chigurh, ktorého vo filme „No Country for Old Man - Táto krajina nie je pre starých (2007)“ stvárnil Javier Bardem. Určite si pozrite aj seriál Mindhunter (2017). Priamo vo výcvikovom stredisku v Quantico (2015-2017) sa odohráva rovnomenný seriál, ale kritika ho dosť sfúkla. Profilovaním páchateľov sa zaoberá lepší seriál Criminal Minds (2005-2018), ktorý na niektorých kanáloch beží pod názvom Myšlienky vraha.





*SPOILERY*

Hoci motívom knihy je pátranie po sériovom vrahovi a záchrana potenciálne šiestej obete, Hannibal donúti spáchať samovraždu Miggsa a na úteku zabije minimálne päť ľudí. Je takmer isté, že zabije aj šiesteho, teda Dr. Chiltona. Deje sa to tam akosi mimochodom, ako vedľajšia línia horúčkovitého pátrania. Hlavný tlak (aj politický) je totiž vyvíjaný na záchranu Catherine Martinovej, dcéry senátorky Ruth Martinovej. Kto je však spoločensky nebezpečnejší? Bufallo Bill alebo Hannibal Lecter? 
 
V prvom rade z filmu úplne vypadla Cowfordova, ťažko chorá a zomierajúca žena, o ktorú sa príkladne stará až dokonca. Vo filme potom Crawford vyzerá, že je hanblivý a uteká pred Clarice, aby sa nedostal do rečí. Román nič také nenaznačuje, naplno svoje domnienky o možnej sexuálnej motivácii Crawforda povie len psychopat Lecter. Chýba tu vysvetľujúca záverečná scéna s entomológom Pilcherom, ktorý síce vo filme „balí“ Clarice, ale ich epizóda je nedopovedaná. V knihe s ním na záver odchádza na chatu.

Zabíjanie a bľačanie jahniat určených na veľkonočný stôl je pre Clarice nočnou morou. Avšak v knihe neunáša jahňa spod noža, ale slepého koňa, ktorý bol rovnako ako iné staré a choré kone odsúdený na dožitie alebo zabitie na farme.

Hannibal má na ľavej ruke šesť prstov. Od začiatku vie úplne presne, kto je Buffalo Bill. Povedal mu to na jednom sedení pacient Raspail, ktorého neskôr Hannibal zabil.

Bufallo Bill držal obete týždeň až desať dní, nie tri dni, ako v jednej scéne filmu tvrdí Crawford. Vo filme chýba aj jeho fixácia na vlastnú matku, ktorej sa chce podobať.

Vo filme používa Lecter iné slovné hračky a inotaje ako v knihe. Napríklad vo filme uvedie falošné meno Bufallo Billa -  Luis Friend, (čo Clarice rozlúšti ako iron sulfine, sulfin železnatý = bláznovo zlato). V knihe urobí blázna z Chiltona, keď uvedie meno Billy Rubin. Neskôr sa ukáže, že ak sa Chiltonovo meno napíše ako chemický vzorec C33H36ILTO6N4, tak vzniká farbivo bilirubín (BillyRubin), ktoré je najviac prítomné v ľudských výkaloch.

Na rozdiel od filmu by v knihe tak nevynikla pamätná veta: „I do wish we could chat longer, but I'm having an old friend for dinner.“ Voľne preložené, „Chcel by som si pokecať dlhšie, ale mám (tu) starého priateľa na večeru.“ To sa v Lecterovom prípade dá chápať ako jasná narážka na to, že hlavným chodom večere bude práve „starý priateľ“, teda Dr. Chilton.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu