Kniha „Duna – Frank Herbert“ alebo nový film „Duna“?
Opus magnum. To zrejme najviac vystihuje dielo Franka Herberta, ktorý už jednou knihou vytvoril vlastne celé univerzum. Knihu v knihe. Filozofiu. Po extravagantnom filmovom spracovaní pod taktovkou Davida Lyncha prichádza verzia a´la Denis Villeneuve. Podarila sa (zatiaľ) dvojdielna adaptácia alebo je Duna nesfilmovateľná?
![]() |
Foto: Juraj Púchlo |
KNIHA
I človek neznalý popkultúrnych fenoménov musel na Dunu v nejakej forme naďabiť. Či už na knižnú sériu v slovenčine, češtine, alebo Dunu ako počítačovú hru či film Davida Lyncha, v ktorom si zahral spevák Sting. Hoci patrím medzi osoby skôr narodené, Dunu som nikdy nečítal, ale videl som film. A bolo tak asi fajn. Oslovil ma až slovenský preklad, za ktorý vďačíme vydavateľstvu Premedia a novému spracovaniu knihy. Plný dojmov z knihy som sa vybral do IMAXu.
Duna je vlastne rozšírením dvoch noviel Dune World a The Prophet of Dune, ktoré vychádzali v roku 1963 na pokračovanie v časopise Analog. Samotná Duna teda pozostáva z troch kníh a štyroch príloh, a tiež slovníka použitých pojmov (ktorý oceníte viackrát, než si myslíte). Vyšla v roku 1965.
Od začiatku je zrejmé, kto je hlavná postava a kam zrejme smeruje, v čom je kniha konzistentná, i keď proroctvo sa zdá byť takzvane sebanaplňujúce. Na román možno nazerať z rôznych uhlov. Buď ho vnímate ako ekologické posolstvo, ako stret civilizácií alebo ako bildungsroman Paula Atreidesa. Herbert voľne kombinuje rôzne náboženstvá, teda hlavne islam (asasíni, džihád), kresťanstvo (Oranžsko-katolícka biblia, proroctvo o príchode mesiáša) až po ázijské a budhistické a vplyvy (bojové umenia, meditácie, dosiahnutie akejsi nirvány, osvietenia). Fanúšikovia sci-fi ocenia plnokrvné sci-fi prvky a „rekvizity“. Nechýbajú tu androidi, vesmírne lety, tajomné korenie a vyspelé technológie. Priaznivci fantasy tu nájdu dostatok atribútov svojho žánru, ako mágiu, vnútorný hlas, jasnovidectvo, púštne červy, jedy ako za čias Mediciovcoch, bitky na nože a tituly ako Lord alebo Imperátor.
Obsah knihy nestráca na aktuálnosti ani v dnešných časoch, i keď niektoré výrazy sú viac „toxické“ ako v časoch písania, čo sa prejavilo aj vo filme. Sú tu samé protiklady. Ekológia a tribalizmus vs. masívna ťažba korenia, mentati – androidi vs. vnútorné oko a predtuchy. Genetické inžinierstvo vs. intrigy ako za stredoveku. Moderná civilizácia a zbrane vs. nomádi z púšte. Duna z dnešného pohľadu prináša aj girl power, keďže sesterstvo Bene Gesserit je skrytým hýbateľom dejín vo vesmíre Duny a Paul Atreides má na svojej ceste pri sebe aj silné ženy. Čo mi celkom vŕta v hlave je to, že niektoré postavy majú exotické mená, Paul, Jessica a Vladimír mi prídu také „obyčajné“, „pozemské“.
Prvých sto až stodvadsať strán Herbert len oboznamuje čitateľa s Dunou, čo je v súlade s názvom Knihy I – Duna. Dej situovaný tisíce rokov do budúcnosti, sa plazí niekde na pozadí zdĺhavého opisu kulís púštnej planéty. Potom sa zrazu udeje veľa vecí naraz, čitateľ je prudko vtiahnutý do deja a i keď niektoré pasáže sú pomalšie, autor graduje dej až do konca. Ako som spomínal, často siahnete do slovníka pojmov.
HODNOTENIE
Databazeknih.cz 89 % (3252 hodnotení)
Goodreads.com 4,27 z 5* (1 334 855 hodnotení, z toho 51 % dalo 5*)
ČBDB.cz 91 % (1356 hodnotení)
Amazon.com 4,7 z 5* (92 361hodnotení, 80 % dalo 5*)
FILMY
Nedá mi nespomenúť filmy, ktoré sa snažili Dunu stvárniť ešte pred Villeneuveom. Pomerne blízko k nafilmovaniu mal okolo roku 1974 Alejandro Jodorowsky, ale jeho vízie sa nikdy nezrealizovali. Prvá veľká filmová Duna, s ktorou viacerí novinku často porovnávajú, je samozrejme film Davida Lyncha, ktorému pri písaní scenára pomáhal aj sám Frank Herbert. Hoci film mal premiéru v roku 1984, doteraz má vysoké hodnotenia za obsadenie a hudbu (kapela Toto a Brian Eno). V roku 2000 vznikla trojdielna adaptácia pre SyFy, pričom o tri roky neskôr nasledovali aj Spasiteľ Duny a Deti Duny.
Už počas natáčania adaptácie v réžii Denisa Villeneuvea prenikali informácie, že film bude rozdelený na dve časti, nakoľko stopáž by presiahla divácky únosnú mieru. Rozpočet bol od začiatku veľkorysý, cca 165 miliónov dolárov, čo sa odrazilo aj na špičkovom castingu. Film žiaľ prišiel do pandemických čias, čo sa síce podpísalo na návštevnosti, ale nie na popularite.
Aby toho nebolo málo, druhú časť Duny pre istotu odsunula stávka v Hollywoode. Posledný diel kompletného slovenského vydania ságy bol načasovaný na záver roka. Jednak do predvianočného času, lebo kniha je najlepší darček, a jednak mal využiť vlnu záujmu spustenú premiérou Dune: Part Two. Žiaľ toto nevyšlo a pokračovanie Duny sa privalilo až v marci. Šancu tak dostali tí, ktorí „prepásli“ jednotku v knihách a mohli si ju legálne pozrieť na HBO. Stopáž dvojky ešte dlhšia (166 minút), ako pri jednotke (155 minút).
K samotným filmom. Je to jedna audiovizuálna lahôdka pre fajnšmekrov. Villeneuve majstrovsky kombinuje to najlepšie zo svojich predchádzajúcich diel. Vraj Dunu chcel natočiť už od svojich 14-tich rokov. Tempo je vďaka skvele vykresleným postavám a prostrediu pomalé, ale v rozhodujúcich momentoch dynamické. Sú tu prvky cyberpunku, aj reálie a scény pripomínajúce svety Star Wars (v jednej epizóde The Book of Boba Fett šerif zatočí s priekupníkmi korenia/spice, čo podnecuje úvahy o prepojení svetov Duny a Star Wars. Napokon Star Wars čerpajú z Duny, v kánone sa však vyskytuje viacero druhov korenia/melanže/spice). V druhej časti je vizuálne perfektne zvládnutá planéta Giedi Prime, kde modré slnko všetko robí čiernobielym. Znalci si všimli aj viaceré režisérove odkazy na nikdy nezrealizovanú Dunu od Jodorowského.
Herecké obsadenie asi nemá zmysel komentovať. Zahrala si tu vlastne súčasná herecká špička, vrátane Imperátora, ktorého stvárnil 80-ročný Christopher Walken. Každému rola sadla. Snáď len princezná Irulán je v podaní Florence Pugh menej výrazná, akási statická. Naproti tomu Austin Butler si svoju rolu užil a v istých momentoch hrá lepšie ako Timothée Chalamet, ktorého neľahkou úlohou bolo dospieť z chlapca na chlapa.
Hans Zimmer si asi hudbu k filmom nezapíše do svojho zlatého fondu, napriek tomu všetky tie šelesty, zvuky, škripoty a vokály výborne dotvárajú atmosféru. Villeneuve dokázal, že Duna sa (dnes už) dá sfilmovať a nebojím sa povedať, že je to práve Dune: Part Two, ktorá reštartovala kiná po pandémii. Čísla návštevnosti a tržieb to aj potvrdzujú.
HODNOTENIE DUNE
CSFD.cz 82 % (30 693 hodnotení)
IMDB.com 8,0 z 10 (810 000 hodnotení, pričom 18,8 % dalo 10/10)
IMDB.com 8,0 z 10 (810 000 hodnotení, pričom 18,8 % dalo 10/10)
HODNOTENIE DUNE: PART TWO
MOVIE OR BOOK
Je dobré mať znalosť pojmov z knihy, i keď prvý film je natoľko presný, že vám nič podstatné neunikne. Galiba nastáva pri Dune: Part Two, pretože viacero súvislostí (dokonca postáv) vo filme chýba. Pravdepodobne to bude zámer a príprava na Dune: Part Three. Špekuluje sa dokonca o seriáloch. Frank Herbert sa údajne pri písaní románu inšpiroval svojou prácou na reportáži o pláne amerického ministerstva poľnohospodárstva vysadiť na pohyblivých pieskoch európske druhy trávy. Ekologický aspekt nie je vo filmoch zdôraznený, ale opäť je možné, že bude hrať väčšiu rolu v pokračovaní ságy. Mne osobne kniha pomohla a som rád, že má kvalitné obálky a že džihád sa tu uvádza ako džihád, lebo vo filme sa aj v origináli hovorí o „svätej vojne“. Podobných nuáns isto nájdete viac. Duna neprestáva inšpirovať. Raz si prečítam celú ságu.
ČO ČÍTAŤ A POZERAŤ ĎALEJ?
Málo je podobne košatých ság, ktoré by ulahodili ako priaznivcom beletrie, tak fantasy a sci-fi. Vo svete filmu je to vesmír Star Wars, v knižnom určite séria Nadácia od Isaaca Asimova a možno vás zaujme aj Dan Simmons a jeho Zpěvy Hyperionu.
*** SPOILER ***
Rozdiely medzi knižnou predlohou a Dune: Part Two vysvetľuje napr. toto video: (1) Facebook
Komentáre
Zverejnenie komentára