Kniha „Kandidát – M. Hečko, M. Havran ml.“ alebo film „Kandidát“?

 

Kandidát je stále aktuálna politická a spoločenská fraška. V dobe, keď na najvyššej politickej úrovni prebiehajú ťahanice na úrovni štuchania sa detí na pieskovisko o vedierko a pospolitý ľud verí viac hoaxom ako vedcom, je to zároveň zdvihnutý varovný prst. Fikcia sa môže poľahky zmeniť na realitu.


Foto: Juraj Púchlo


KNIHA


Moderný technothriller, so slovenskými reáliami a dalo by sa povedať až „tarantinovskými“ absurdnosťami. Hoci sa to v knihe nikde doslova nehovorí, že sa dej odohráva na Slovensku, Autori spomínajú napríklad Palisády, Neckermann, Shtoor a podobné zjavné odkazy na Slovensko. Kandidát je stále aktuálna slovenská politická fraška. Vo svetle súčasných udalostí, sa nemusí zdať fiktívny dej až tak vzdialený možnej realite. Narazíte tu na mnoho paralel s dnešnou politickou situáciou a celkovou atmosférou doby. Napokon, ak si môžu ľudia zvoliť uber-populistov, mohli by si zvoliť aj prezidentského kandidáta Petra Potôňa vyfabrikovaného mediálnou a kreatívnou agentúrou. Škoda, že knihu brzdia pasáže, kde sa autori púšťajú do akejsi spoločensko-kultúrnej kritiky alebo do siahodlhých sebaanalýz postáv. Našťastie sú aj vtipnejšie spoločensko-satirické pasáže ako: ... Má na to klasickú slovenskú mieru, ktorá podľa Jazvu neexistuje v žiadnom inom jazyku: „Zarobíš pokokot peňazí“. Druhou takou nejasne definovateľnou mierou, používanou v hovorovej reči na opis silných zážitkov, je „Bolo to tam popiči!“...

No a potom sú tu vety, ktoré si populistické strany asi aj prevzali do manuálu: ...“Je teda dôležité, aby mal témy, ktoré ľudí spájajú a proti ktorým nemôže nikto namietať, teda všeobecné túžby a výzvy, ktoré odzrkadľujú všetko, čo dnes nemáme: „Pokoj, dôstojnosť a dobré meno.“...

HODNOTENIE

Databazeknih.cz   62 % (13hodnotení)

Goodreads.com   3,61 z 5* (54  hodnotení, z toho 9 % dalo 5*)

ČBDB.cz   0 % (0 hodnotení)


Foto: Filmarena.sk


FILM


„Štylizovaný cynický triler s prvkami čiernej komédie pripravili na motívy knihy Maroša Hečka a Michala Havrana Kandidát - Denníky z odpočúvania,“ píše sa v anotácii. Je to tak. Od začiatku má film spád, záplava informácií a súvislostí, ktorá sa vyvalí na diváka, sa podobá knihe. Rýchla kamera, svižne strihy aj voice over pripomínajú Trainspotting alebo Lock, Stock & Two Smoking Barrels a podobné snímky točené takmer ako videoklip. Dej podčiarkuje skvelá dynamická hudba. Pred divákom sa postupne skladá mozaika toho, čo vlastne dvaja nájomní pozorovatelia - Jazva a Blonďáčik – odhaľujú. Veľmi dobre funguje chémia dvoch protagonistov, Michal Dlouhý a Michal Kubovčík. V tej dobe to boli ešte menej známe a menej opozerané tváre. To sa nedá povedať o ostatných hercoch, čo je však pochopiteľné vzhľadom na objem česko-slovenskej množiny hercov a herečiek. Čiže znovu je tu Roman Luknár, Monika Hilmerová aj Marek Majeský. Hoci práve Majeský ako Adam Lambert strháva pozornosť na seba. Postavu arogantného a cynického riaditeľa agentúry hrá na jednotku. Tvorcovia sa nevyhli ani product placementu, je tu Double Cross Vodka a Ibuprofen. Samotný film drží pokope hlavne kvalitná predloha respektíve scenár. Bez neho by to bol dlhý videoklip, s ktorými má režisér Jonáš Karásek, dlhoročné a bohaté skúsenosti. Karásek je tvorcom desiatok oceňovaných reklám, videoklipov (je napr. víťazom súťaže Áčko za najlepší videoklip, natočený pre Janu Kirschner) a krátkych hraných filmov. Práve Kandidát je jeho prvým celovečerným filmom.

HODNOTENIE

Filmová databáze  64 % (60 hodnotení)

CSFD.cz  67 % (5917 hodnotení)

IMDB.com  6,8 z 10 (534 hodnotení)

Amazon.com  4,3 z 5 (34 hodnotení a 64 % dalo 5*)


MOVIE OR BOOK


Absencia dlhých nudných pasáži z knihy, pridáva filmu na kvalite a dynamike. Vynecháva niektoré nepodstatné odbočky a využíva scenáristické skratky, ale odovzdáva to, čo chceli autori knihy. V tomto smere je film lepší ako kniha a priznám sa, že mne osobne nesedel ani štýl písania. Naopak pri filme som sa dobre zabavil.



ČO ČÍTAŤ A POZERAŤ ĎALEJ?


Keď človeku idú po krku neviditeľní nepriatelia alebo štát, je to vždy dobrý námet na film alebo knihu. Skvelé je to, ak pozorované udalosti a osoby nie sú také, ako sa po celú dobu zdajú. Nepriateľ štátu (1998) alebo Sieť (1995), Žena v okne (2021), Disturbia (2007).







** SPOILER **

* Vo filme Alena vyfabrikuje z Potôňa, potomka Ľudovíta Štúra. V knihe je to inak, tam jej podklady podstrčí biskup.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu