Kniha „Had z Essexu - Sarah Perry“ alebo seriál „The Essex Serpent“?


Zo 400 stranového románu urobil Apple TV+ šesťdielny seriál. Priznám sa, že som ho pozeral len preto, že v ňom hrajú Claire Danes a Tom Hiddleston. Zaujímalo ma, ako sa herecky popasovali s historickými rolami Carrie Mathison zo seriálu Homeland a severský boh Loki z Marvel Universe. Ale najprv som si prečítal knihu.

Obálka slovenského vydania "Had z Essexu"


KNIHA


Záver viktoriánskej éry (1837 – 1901). Troška iný pohľad na túto dobu, o ktorej panuje mnoho mýtov a predsudkov. Had je tu takpovediac zároveň metafora, nakoľko serpent môže byť aj podvodník, falošník, ktorý zneužíva dôverčivosť ľudí. Autorka sa na pomerne malom priestore snažila konfrontovať mesto a vidiek, mužov a ženy, vieru a vedu, ale tiež britskú monarchiu a sociálne otázky (bývanie robotníkov v Londýne). Nad tým všetkým je mysteriózna linka o „hadovi z Essexu“, akomsi mýtickom plazovi, drakovi, ktorý je podobnou legendou ako Lochnesská príšera. Ľudia hadovi pripisujú rôzne nešťastia a záhadné zmiznutia dobytka a dedinčanov.

Autorka ukazuje, že už v tej dobe boli ženy so záujmom o vedu aj uvedomelí kňazi, ktorí odmietali strašiť svoje „ovečky“ bájkami a povedačkami. V skratke by sa ku knihe hodilo príslovie „strach má veľké oči“. Aj racionálni ľudia však môžu mať spirituálne cítenie a aj silno veriaci vikár môže uprednostniť racionálne, vedecké vysvetlenie pred poverami. Napokon jedna z postáv hovorí: „Obaja hovoríme, že svet potrebuje svetlo, ale ponúkame iné zdroje.“

Chirurg a lekár Luke Garrett reprezentuje tvrdý a nekompromisný vedecký pohľad na svet. Práve počas viktoriánskej éry prišlo k mnohým objavom a nebolo to iba o operáciách „zaživa“. Will Ransome je rozpoltený medzi náboženstvo a vedu a Cora Seabornová medzi koníčky a činnosti zámožných žien v tej dobe. Na jednej strane chce byť vzorná vdova a matka autistického Francisa, na strane druhej roztopašné dievča so záujmom o záhady a veselú spoločnosť. Slúžka Martha nie je už iba slúžkou a nadchne sa pre práva robotníckej triedy na slušné bývanie, ktoré sa snaží pretlačiť medzi šľachtu a vedenie mesta Londýn.

Garett aj Cora teda vysvetľujú záhady vedeckým spôsobom: had je možno pleziosaurus, halucinácie nespôsobila posadnutosť, ale ergotizmus a fatamorgána je len optická ilúzia... Román ale zároveň reflektuje súčasnosť, kedy je pre mnohých ľudí ľahšie veriť povedačkám a hoaxom, ako si informácie overovať a „pohnúť rozumom“. Vikár Will je v pozícii akého mediátora medzi poverčivými obyvateľmi anglického vidieka a novátorskými myšlienkami a činmi ľudí z Londýna. Sám je však rozpoltený a konzervatívny, vyľaká ho napríklad hypnóza vlastnej dcéry a nemá dôveru ani v neštandardné chirurgické metódy doktora Garetta.

HODNOTENIE

Databazeknih.cz   73 % (215 hodnotení)

Goodreads.com   3,56  z 5* (53 817  hodnotení, z toho 18 % dalo 5*)

ČBDB.cz   66 % (52 hodnotení)

Amazon.com   4,0 z 5* (2279 hodnotení, 48 % dalo 5*)


Zdroj: Blackfilmandtv.com


SERIÁL


Seriál posunul ťažisko deja na vzťah Cory a Willa a rozvinul dejovú linku Naomi. Málo priestoru dostáva Leviatan, rozpadnutá loď na brehu rieky. Niektoré príbehové linky dostali inú, pre diváka ľahšie uchopiteľnú formu. Vypadli aj kontroverzné samovražedné úmysly niektorých postáv a sexuálne scény. Tešil som sa na herecký koncert a chémiu medzi Claire Danes a Tomom Hiddlestonom, ale bol som sklamaný. Odviedli štandardný výkon a nezbavili sa nálepiek z predchádzajúcich úloh, najmä Danes so tikmi a uhýbavým pohľadom pôsobí stále akoby hrala bipolárnu Carrie. Na škodu bola aj snaha o akúsi politickú korektnosť a vyvažovanie postáv, napríklad extrémne chudobní Indovia v robotníckej štvrti vs. bohatý Ind Ambrose ako zástupca londýnskeho magistrátu. 

Oceňujem však dobovú aj mysterióznu atmosféru a rôzne detaily, ako sú povedzme úvodné animácie veľmi podobné prebalu knihy. Potešili ma aj niektoré dialógy, ktoré idú nad rámec knihy a hlbšie skúmajú rozdiely medzi vierou a vedou. Vtipná je narážka doktora Garetta na premenu vody na víno. Dobre pôsobí aj Evansford, ako viac radikálne, poverčivé a konzervatívne Willovo ja. Seriál sa určite nezaradí medzi to lepšie, čo sa na streamovacích platformách tento rok objavilo a žiaľ ani medzi Best Of 2022 na Apple TV+. Podľa recenzií je na tejto platforme oveľa lepší seriál na motívy knihy Pačinko, alebo sci-fi Severance.

HODNOTENIE

CSFD.cz  66 % (156hodnotení)

IMDB.com  6,4 z 10 (3 814 hodnotení)



MOVIE OR BOOK

Seriál je pomerne verným spracovaním románu, ale pokračuje ešte ďalej za dej knihy, i keď záver možno poteší skôr priaznivcov aktivít Greenpeace a fanúšikov Daniele Steel. Mňa osobne koniec rozladil, ale smerovalo to k tomuto k nemu už od tretej časti. Pozrieť si seriál a prečítať asi 400 stranovú knihu trvá zhruba rovnako, takže rozhodnutie nechávam na vás. Je vonkoncom zbytočné aj čítať knihu aj pozerať seriál napriek tomu, že množstvo scén z knihy sa do seriálu nedostalo.


ČO ČÍTAŤ A POZERAŤ ĎALEJ?

Z historických seriálov možno odporučiť spomínané Pačinko (Apple TV+, 2022) alebo Downton Abbey (2019). Ďalšie knižno-filmové a atmosférou podobné diela sú Búrlivé výšiny (1992) a Parfum (2006).






** SPOILERY **



·      Rovnobežne so špliechajúcimi vlnkami ležala hnijúca zdochlina zvieraťa. Merala možno dvadsať stôp, takže vzdialenejší koniec sa opticky zužoval takmer do jediného bodu, nemala krídla, končatiny, celé telo vyzeralo napnuté ako koža na bubne a striebristo sa jagalo. Pozdĺž celej chrbtice sa ježili pozostatky jedinej plutvy: výčnelky ako dáždnikové ihlice ... ani najpoverčivejší človek by neuveril, že táto hnijúca ryba je mýtické monštrum. ... v seriáli je "had" vlastne zablúdená vorvaň. 

·   Angličania boli dychtivými stúpencami Cuvierovho projektu vykopávok. V prvých rokoch 19. storočia sa zbieranie fosílií stalo medzi vyššími triedami tak populárne, že vzniklo celé nové povolanie: fosilista. ... mladá žena menom Mary Anningová objavila nový druh plaza – ichtyosaurus, teda „rybí jašter“. ... Neskôr objavila aj takmer kompletnú fosíliu plesiosaura... (z knihy Šieste vymieranie)




Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu