Kniha „Žena v okne - A.J. Finn“ alebo film „Žena v okne“?


Pôvodne mal film prísť do kín a plejáda známych hercov mala byť zárukou kvalitného zážitku. Lenže prišla pandémia a Žena v okne skončila „iba“ na platforme Netflix. Aká je kniha a s akým hodnotením napokon skončil film?


Foto: Juraj Púchlo


KNIHA


Kniha má krátke kapitoly podobné filmovým scénam. Až príliš tak pripomína beletrizovaný scenár. Obsahuje veľa detailov pri správaní postáv, čo je na jednu stranu pochopiteľné, pretože dej je obmedzený najmä na dom hlavnej postavy respektíve na dom a najbližšie okolie domu, na strane druhej je to čitateľsky nezáživné a núti vás to preskakovať (v mojom prípade preklikávať). Pre čitateľa, ktorý vyrastal za socializmu s ľudskou tvárou a ku klasickej filmovej tvorbe Alfreda Hitchcocka sa ešte nedopracoval, sú ťažko uchopiteľné aj všadeprítomné citácie z týchto filmov. Aspoň je od začiatku zrejmé, že autor chcel vystrihnúť hlbokú poklonu práve Hitchcockovi, a tak bežne rozhľadený čitateľ už očakával neočakávané. Teda neuveriteľné zvraty, ktoré sú tak typické pre majstra napätia a thrilleru Hitchcocka. Už samotný námet knihy je inšpirovaný jeho filmom Okno do dvora (Rear Window, 1954. Vo filme pod Hitchcockovou taktovkou excelujú James Stewart a Grace Kelly).

Som presvedčený, že mnohých závažných omylov a chýb sa človek dopustí aj v triezvom stave a pri plnom vedomí. Nemusí byť práve pod vplyvom liekov, ktoré zapil pár pohármi vína. Pre spisovateľov je to obľúbená skratka a rovnaké klišé ako úder do hlavy tupým predmetom alebo automobilová nehoda. Postupné rozpamätávanie sa a odkrývanie reality je ale stále čitateľsky (aj divácky) atraktívne. Kvitujem, že americký autor Daniel Mallory, ktorý píše pod pseudonymom A. J. Finn, zostal pomerne triezvy. Od začiatku pracoval na malom priestore a s malým počtom postáv, musel teda staviť na atmosféru podozrievania, dvojznačností až paranoje. Každý tu môže byť podozrivý a nič nie je tak, ako to na prvý pohľad vyzerá. Realita a fantázia sa zlievajú...

Žánrovo Žena v okne zapadá medzi psychothrillery, kde sa vyšetrovania zločinu chopí bežný človek, často najprv do samotného zločinu nezainteresovaný, ale neskôr vtiahnutý do víru deja. Hoci som Dievča vo vlaku alebo Zmiznutú (Gone Girl) ešte nečítal, podľa recenzentov práve medzi takéto diela Žena v okne dokonale zapadne.


HODNOTENIE

Databazeknih.cz   75 % (1340 hodnotení)

Goodreads.com   3,95 z 5* (582 102 hodnotení, z toho 30 % dalo 5*)

ČBDB.cz   72 % (399 hodnotení)

Amazon.com   4,4 z 5* (32 110 hodnotení, 65 % dalo 5*)



Foto: IMDB



FILM


K filmu najprv stručne: Pomerne verne kopíruje predlohu. Nezachádza do prílišných detailov, skôr sa spolieha na kameru, hercov a minimalistické prostredie.

K filmu podrobnejšie: Už v úvode je čierno-biela scéna s Jamesom Stewartom zo spomínaného Hitchcockovho filmu Okno do dvora. Julianne Moore hrá síce krátko a skvele, až jej to neveríte. Škoda. Stačilo nadviazať na rolu matky z filmu Hodiny (Hours), ktorá je sadla oveľa lepšie. Rovnako rozpačito pôsobí Gary Oldman, ktorého akoby sa snažili dabovať až v postprodukcii. Amy Adams hrá štandardne, no škoda, že je to už jej tretia úloha závislej osoby za posledné roky (Ostré predmety, Hillbilly Elegy). Normálne ženy hrá snáď len v sci-fi filmoch (Superman, Arrival).

Kto čítal najprv knihu, tak sa bude podchvíľou usmievať. Dialógy s rodinou a ďalšími postavami sú vystavané a zobrazené tak, aby nadviazali na to, čo sa udeje neskôr. Film si drží aj štruktúru kapitol z knihy, ktoré sú rozdelené podľa dní (začína sa pondelkom). Scéna s natáčaním videa na telefón v knihe síce nie je, ale v rámci filmu patrí k tým lepším. Všeobecne je kamera skvelá, hrá sa so svetlom a tieňom, farbami, rôznymi uhlami pohľadu, bokeh efektom či odrazom obrazu od skla alebo očí. Škoda, že ako celok je to skutočne len ďalší film na Netflix-e, ísť na to do kina by mohlo u viacerých divákov vyvolať „averziu k strate“, teda ľútosť nad prehajdákaným vstupným.

Mimochodom iní šikovní ľudia si dali tú námahu a vypátrali, že hlavná postava počas filmu pozerá okrem Okna do dvora aj snímky Temná pasáž (1947), Laura (1944) a Rozdvojená duša (1945).


HODNOTENIE

Filmová databáze  64,4 (9 hodnotení)

CSFD.cz  53 % (3888 hodnotení)

IMDB.com  5,7 z 10 (60250 hodnotení)


MOVIE OR BOOK


Filmári zvládli úlohu obstojne, ale nie je to typický kinofilm. Oproti knižnej predlohe sa snímka zbavila slovnej vaty a rôznych scén, ktoré úplne zbytočne odbočovali od hlavnej dejovej línie alebo ju nijako neovplyvňovali. Keďže nie som skalný fanúšik Hitchcocka a ani podrobných a siahodlhých popisov halucinujúcej osoby, odporúčam v tomto prípade radšej film ako knihu. Ušetríte kopec času a výsledný dojem / zážitok bude veľmi podobný.


ČO ČÍTAŤ A POZERAŤ ĎALEJ?

Pre tých, ktorých zaujali Hitchcockove filmy, určite spomínané Okno do dvora (1954), prípadne Vertigo (1958) a ďalšie psychothrillery. Podobný námet má Disturbia (2007). Zo sfilmovaných kníh sú to už uvedené Dievča vo vlaku (2016), Gone Girl (2014), ale aj Before i got to sleep (2014) alebo Izba (2015). 








* SPOILERY *


* dejová linka s rodinou prestupuje románom už od začiatku, retrospektíva k hotelu a jazde v snehovej fujavici je tam na viacerých miestach, film to vyrieši dvomi flashbackmi a jednou scénou za jazdy autom.

* dejovú linku s babičkou, za ktorú sa vydával Ethan a ktorej Anna pomáhala cez chat, filmári tiež vynechali

* vynechali aj (jedinú) posteľovú scénu

* vo filme chýbajú aj ďalšie „výpady“ Anny do sveta mimo svoj dom, napr. do kaviarne. Stretne sa aj s chlapcom, ktorý hrá na trúbku (vo filme ho ukážu, ale nestretnú sa)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu