Kniha „Arpád Soltész - Sviňa“ alebo film „Sviňa“?


Už dlho nevyvolal nejaký počin tak rozporuplné reakcie a vôbec také mohutné reakcie. O filme sa vedú ohnivé debaty na filmových portáloch, sociálnych sieťach aj v kaviarňach. Dôležité je, že sa o filme a spolu s ním aj o knihe hovorí. Vyvolávajú emócie, vášne, ale aj otázky, či je normálne, že sa takéto "fiktívne" udalosti dejú v 21. storočí v demokratickom európskom štáte.

Foto: Juraj Púchlo

KNIHA


Čakal som aj podľa podobnej obálky voľné pokračovanie románu Mäso – vtedy na východe. Dostal som však pokračovanie knihy Vlastnou hlavou (Marek Vagovič, Premedia) s dávkou Arpádovho vtipu a fikcie. Áno, je to prostredníctvom niektorých postáv pokračovanie Mäsa, no príbeh a postavy až príliš nasávajú z diania na Slovensku. Venovanie knihy Jánovi a Martine hneď v úvode veľa napovie.

Všetky mená, firmy a inštitúcie sú síce vymyslené, ale čitateľ nemusí mať tak bujnú predstavivosť a nemusí byť zbehlý v bulvárnych a iných titulkoch, aby si namiesto Hexagon (číslo 6) predstavil Pentu (číslo 5), a namiesto Kočnera Wagnera (wagner z nemčiny = výrobca kočiarov) a podobne. Naposledy som takto odkazy (na popkultúrne fenomény) hľadal a dešifroval v knihe Ready Player One.

Soltész je kvalitný rozprávač v kriminálnych pasážach, hoci je časová os poprehadzovaná a nazerá sa na rovnaké udalosti pohľadom viacerých postáv, čitateľ sa v deji nestráca. Škoda len, že týchto pasáží je na vyše 300 stranách tak málo. Pre mňa boli v románe príjemných osviežením, pretože vo svetle dnešných poznatkov kriminalistov som vedel, že sú to zároveň pasáže najviac fiktívne (i keď udalosti mohli nabrať spád aj týmto smerom). Čo možno vyzdvihnúť je súdržnosť a vzájomné poprepájanie zdanlivo nesúvisiacich ľudí a udalostí. Prosto Sviňa drží dejovú linku pokope.

Mnohé state sú perverzné, mnohé zasa tak trefné, že by sa pod ne mohol podpísať sociológ s tridsaťročnou praxou v teréne. Napríklad, že Slováci sú národ ukrivdených.

HODNOTENIE


Databazeknih.cz 59% (36 hodnotení)

Goodreads.com 3,7 z 5* (237 hodnotení, z toho 18 % dalo 5*)

ČBDB.cz 90 % (10 hodnotení, 60 % dalo 5*)


Foto: Cinemart

FILM


Kontroverzný. Tak by sa dal nazvať jedným slovom. Vnútorne protikladný. Tak by sa dal nazvať dvomi slovami. Ale nedá sa to takto odbiť. V prvom rade je smutné, že slovenské reálie poskytli toľko materiálu, že takýto film mohol (musel?) vzniknúť. Mnohí tvorcom vyčítajú, že film načasovali pred voľbami do NR SR, na druhú stranu kniha bola dostupná na sklonku roka 2018 a film uvedený na počesť druhého výročia nechutnej vraždy na objednávku. Vraždy dvoch nevinných mladých ľudí. Vraždy, ktorá zamávala politickou situáciou a stála pár ľudí dôležité politické posty a niektorých aj slobodu. Faktom je, že to bola táto garnitúra, za ktorej vládnutia sa vražda stala. Faktom je, že koniec vlády v tejto zostave korešponduje s uvedením filmu.

Tvorcovia svoje remeslo technicky ovládajú. Avšak podobne ako v inej česko-slovenskej filmovej tvorbe slabšiu rozpočtovú stránku filmu kompenzujú vysokokvalitné individuálne herecké výkony a explicitné scény (sex, drogy a rock-and-roll). Napríklad filmovacie lokality v Bratislave sú málo frekventované ulice resp. rozostavané objekty. Zrejme aj pre krátkosť nakrúcania (údajne pol roka) si nemohli filmári dovoliť uzavrieť iné ulice a lokality. Niektoré momenty filmu síce neboli úplne invenčné, ale zasa kvitujem využitie dronov, „leteckých záberov“. Zábavné je, že ako luxusný byt pre premiéra poslúžilo jedno z poschodí rozostavanej kancelárskej budovy Nivy Tower. Vzďaľujúci za záber na Gabrielu Marcinkovú silno pripomínal ikonický záver filmu Remember Me. Z podobného poschodia Nivy Tower som si fotil okolie budvy a Bratislavu.

Pôvodne som v návale emócií a dojmov z kina dal 4/5, potom som svoje hodnotenie revidoval na 3/5. Nechal som sa ovplyvniť znalosťou reálnych udalostí, kamerou a sugestívnou hudbou. Po vytriezvení je však nutné konštatovať, že film je až zbytočne vulgárny. Ako celok mal byť filmovou poctou Jánovi a Martine, ale túto dejovú linku zatienil hereckým výkonom Jozef Vajda, ktorý si úlohu zjavne užil a strhol pozornosť na seba. Ako kontroverzný podnikateľ Lolo Wagner svoju stále žijúcu predlohu (alebo predlohy) napodobnil až desivo verne, vrátane toho, že pribral 8 kíl. Ostatní herci mu sekundovali čo im dych a nahota stačili. Absolútne sa popri Vajdovi stratil aj Marko Igonda, ktorý je tuším v každom filme Čengel-Solčanskej a tu stvárňoval alfasamca - premiéra. Aspoň že posledná štvrtina filmu patrila Jánovi a Martine. Pozitívom je, že tvorcovia brali v kľúčovej scéne ich vraždy ohľad na pozostalých. Osobne mi vadil voice-over motív z nejakého perzského dokumentu, ktorý sa na malom priestore (98 minút) opakuje niekoľkokrát, akoby pre jednoduchšieho diváka, ktorý nepochopil podobenstvo na prvýkrát. Tiež stmavovačky (fade-out) do úplného ticha a smutné scény v daždi, v noci a pod mrakmi, clivý ženský spev: to sú také skratky, ktoré zaručene fungujú. Podobne ako červená cenovka so zľavou na banánoch. Je ale možné, že tieto univerzálne postupy sú tu zámerne pre zahraničných divákov, ktorým chýbajú dejinné súvislosti. V tom je tiež ďalší diskutabilný aspekt filmu, či bude mať výpovednú hodnotu aj pre nezainteresovaného diváka a či bude mať čo povedať Slovákom aj po rokoch. Prvé dva víkendy ukázali, že už teraz je štatisticky Sviňa navštevovanejšia ako slovenská Trhlina alebo blockbuster Avengers: Engame.

HODNOTENIE


CSFD.cz 67 % (1076 hodnotení)



MOVIE OR BOOK


Kniha a film sú dve rozdielne diela. Časový odstup viac ako jedného roka a posun vo vyšetrovaní vraždy si vyžadovali silnú revíziu deja. Pribudol napríklad motív s cirkevnými pozemkami pod automobilku a do filmu sa z knihy nedostali kauza odpočúvania, mecenáši, slovenskí mafiáni, sudcovia a sicílska linka.

Subjektívne napísané: dôležité je, že sa o knihe a filme hovorí. Či v negatívnom alebo pozitívnom slova zmysle, ale vyvoláva emócie, vášne a otázky. Smutné je, že vôbec museli obe diela vzniknúť. Že zachytávajú Zeitgeist, ducha doby a nastavujú zrkadlo spoločnosti, ktorá svojou ľahostajnosťou umožnila vyrásť takýmto grázlom a farizejom. Smutné je, že neponúkajú riešenia. Iba surovo a skratkovito reprízujú udalosti známe z novinových titulkov. Ako som už písal, v knihe na rozdiel od filmu je ťažšie identifikovať skutočné persóny a Soltész pracoval so súdobými informáciami v širšom kontexte. Preto aj kniha zanecháva slabší emotívny odtlačok. Film diváka nešetrí a v zhustenej, sugestívnej podobe na neho vyšplechne všetky tie svine a ich sračky v plnej nahote.

ČO ČÍTAŤ A POZERAŤ ĎALEJ?


Na obhajobu potreby točiť polit-thrillery treba napísať, že aj vo svete vznikli filmy, ktoré sa venujú mafii a politike (a ich prepojeniu), pričom patria medzi oscarové (The Godfather, Argo). Alebo minimálne mali tieto ašpirácie (Irishman), či získali iné významné ocenenia. Politika a zákulisné mocenské hry sú a budú inšpiráciou a budú témy, ktoré sa budú natáčať znovu a znovu s iným vyznením, s iným odkazom a s inou diváckou odozvou. Podobne aj motív Svine bol už prevarený v jednej sérii seriálu Za sklom. Ako ďalšie polit-trhillery alebo vojnovo-politické trhillery možno spomenúť Únos (2017) od Čengel-Solčanskej, Ostrým nožom (2019) a Amnestie (2019). Zo zahraničných stojí za zmienku Všetci prezidentovi muži (aféra Watergate) (1976) , Prípad Pelikán (1993), Mníchov (teroristický útok počas Olympijských hier) (2005), The Post (Pentagon Papers) (2017), Entebee (únos letu Air France) (2018) alebo Hotel Rwanda (2004).

To isté čo o fimoch môžeme povedať aj o knihách. Prečo vydavatelia vydávajú knihy ako Gágaji, táraji a prďúsi (Artis Omnis), Vlastnou hlavou (Premedia), Chudák každý, čo po nich tú káru bude ťahať ďalej (Premedia), Roky Fica I. a II. (Premedia), Umlčaní (Ringier Axel Springer SK) a podobnú literatúru? Ide o pohľad z odstupu na udalosti, interpretáciu udalostí v súvislostiach alebo aj politickú satiru, ktorá mapuje a reflektuje na politickú kultúru. Zahraničnú "odporúčanú" literatúru ani nebudem vymenúvať, stačí siahnuť po reportážnych knihách z vydavateľstva Absynt, o Panama Papers, Snowdenovi, Trumpovi a mafiánoch vydali za ostatné obdobie knihy Ikar a Host.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu