Kniha „Vyprávění – Ursula Kroeber Le Guin“
Poézia slov. Použil som slová autorky, lebo najpresnejšie vystihujú náladu románu. Napriek ponurej atmosfére, vás bude plynule unášať rieka hlbokých úvah, retrospektívy, miniete niekoľko majákov varovaní pred tým, kam až môže dospieť (naša) technokratická spoločnosť. Sám som zvedavý, ako toto celé uchopia filmári.
![]() |
Foto: Juraj Púchlo |
Rozprávanie (The Telling) je súčasťou tzv. Hainského cyklu, čo sú romány a poviedky, ktoré majú rovnaké kulisy, ale na seba nijako dejovo nenadväzujú. Spoločným menovateľom je nejaká pomerne vzdialená budúcnosť, kde sa Zem volá Ekumen (zo slova Oikúmené – obývaná krajina) a osídlili ju bytosti z ústrednej planéty Hain. Ústrednej preto, lebo všetky bytosti na obývaných planétach, ktorých je asi 80, viac či menej podobajú. The Telling získal v roku 2001 ceny Locus a Endeavour.
Rozprávanie má depresívne a až autobiografické prvky. Nehostinná, chladná, ale krásna planéta, všade vládne tajomno, mystično, spomienkový sentiment. Hoci pokrok je úžasný, cestovanie na inú planétu znamená preklenúť časovú priepasť 50, 100 a viac rokov. Znamená to teda, že už sa nestretne s tými, ktorých ste na pôvodnej planéte opustili. Rozprávanie postupne sa pred čitateľom odhaľuje, čo sa udialo na Zemi (Ekumene) a na Ake a aký je vzťah oboch planét v systéme Hain. Veľmi dobre sú jednotlivé udalosti z minulosti zakomponované do súčasného deja.
Na Ake vládne prudký technický pokrok, ale aj totalita a byrokracia, ktoré zakazujú mystiku, záhady, babské recepty, knihy a zvyky, dokonca aj pozdravy a poďakovanie, pod hrozbou trestu a odsunu do reintegračných táborov. Nad všetkým bdie Ministerstvo a kopec ďalších úradov, komisií, povolení. Ministerstvá majú prehľad o ľuďoch cez elektronické (aj implantované) občianske preukazy ZIL... Kulisy románu až hrozivo pripomínajú Čínu a Tibet. Čína dnes už testuje rozpoznávanie tvárí, rozoznávanie ľudí podľa chôdze a uvažuje o prideľovaní osobného skóre všetkým obyvateľom podľa spoločenského správania.
Citujem z románu: „...náhly a obrovský technologický pokrok na Ake bol udržiavaný pomocou tuhej disciplíny, ktorú všeobecne vyžadoval každý od druhých aj od seba. Zdalo sa, že všetci v meste pracujú tvrdo, pracujú dlho, spia málo, stravujú sa v chvate. Každá hodina bola naplánovaná.“
Tu je skrytá ďalšia kritika súčasnej spoločnosti. Technokratické spoločenstvo vynecháva zdvorilostné frázy a pozdravy ako niečo chorobné, nezdravé, zbytočné. Slová sú pritom nositeľom aj emocionálnej informácie. Veď Japonci majú šesť odtieňov slova ďakujem. V jednej pasáži je spomenuté, že všemocná Korporácia kládla veľký dôraz na telocvik. Niečo podobné je už dlho v Japonsku, kde každá firma má svoju hymnu a pravidelné rozcvičky, cvičenie počas dňa. Na to, že román je z roku 2000, sú tu až mrazivé paralely so súčasnou vyhoretou spoločnosťou plnou workoholikov. Spoločnosťou, v ktorej ľudia vykorisťujú sami seba s neistou a hmlistou víziou osobného rastu, bohatstva a subjektívneho šťastia. Spoločnosťou, kde každý každého kontroluje na sociálnych sieťach. Opäť citácia: „Z veľkého a na vzájomnej zhode založeného spoločenského usporiadania, v ktorom každý jedinec hľadal fyzické i duchovné uspokojenie, vytvorili veľkú hierarchiu, v ktorej každý jedinec slúžil neobmedzenému rastu hmotného bohatstva spoločnosti a jej komplexity.“
Pozorovateľka Sutty Dass (pozemšťanka s britsko-indickými koreňmi) sa vydáva pátrať po stopách minulosti Aky s nohsledom a všadeprítomnými informátormi v pätách. V atmosfére strachu z porušenia pravidiel a prísnych zákonov postupe skladá obraz minulosti planéty. Z náznakov a hmlistých predstáv sa jej vynárajú kúsky puzzle miestneho náboženstva a filozofie, pričom si pomáha s tým, čo sa naučila a zažila na Zemi (Ekumene). S objavovaním neznámeho objavuje aj sama seba. Nakoniec nábožensko-filozofický systém nazve Rozprávaním (The Telling). V románe je množstvo symbolov a niektoré nájdete aj na peknej obálke a prebale knihy.
Na záver ešte jeden citát z románu:
Kedy je koniec príbehu? Keď ho začneš rozprávať.
HODNOTENIA
Databazeknih.cz 85 % (17 hodnotení)Goodreads.com 3,89 z 5* (4768 hodnotení, z toho 28 % dalo 5*)
ČBDB.cz 96% (5 hodnotení)
Amazon.com 3,9 z 5* (70 hodnotení, 33 % hodnotiteľov dalo 5*)
![]() |
Foto: Juraj Púchlo |
FILM
Bayview Films vo februári 2018 avizovala, že má záujem o produkciu filmovej verzie The Telling. Úlohu Sutty Dass by mala dostať Rekha Sharma (hrala napríklad v Battlestar Galactica, Star Trek: Discovery, The Core, The 100), pod režisérskou taktovkou Leena Pendharkar (20 Weeks, Raspberry Magic). Zakladateľ a producent spoločnosti Bayview Film Rizwan Virk na projekte pracoval niekoľko rokov priamo s Ursulou Le Guin. Žiaľ tesne pred ohlásením filmovej adaptácie Ursula zomrela vo veku 88 rokov (22. januára 2018). Premiéra The Telling je plánovaná na rok 2019.
Existuje aj oficiálna Facebooková stránka projektu. The Telling by mala byť iba treťou adaptáciou z množstva kvalitných diel Ursuly K. Le Guin. The Lathe of Heaven bolo sfilmované dvakrát (1979 a 2002) a Earthsea tiež dvakrát (2004 a 2006).
MOVIE OR BOOK
V českom preklade vyšiel román The Telling vôbec prvýkrát, a to v nakladateľstve Gnóm! (2016. Považujem za skvelé, že na konci knihy sú stručné poznámky, ktoré vysvetľujú niektoré pojmy aj kontext. Na strane 210 som naďabil na malú chybičku - ...deseti tisíci let ... deseti tisíci lety. Rozprávanie nie je jednoduché ani ľahké čítanie. Sledovať spletitú líniu úvah je náročné, aj vďaka neznámemu prostrediu a novým pojmom typickým pre žáner sci-fi. Napriek tomu odporúčam pre hĺbavejších čitateľov a teším sa na filmové spracovanie.
Komentáre
Zverejnenie komentára