Seriál "Babylon Berlin" (2017)


1. A 2. SÉRIA


Režisér Tom Tykwer opäť raz siahol po knihe. Po skvelých filmoch Perfume: The Story of a Murderer a Cloud Atlas sa pustil do seriálu Babylon Berlin. Na režisérsku stoličku zasadli aj Hendrik Handloegten a Achim von Borries a pod ich taktovkou vnikol najdrahší neanglický seriál súčasnosti. Vďaka trom režisérom mohli byť mnohé scény točené simultánne. Celý projekt, teda dve séria po osem dielov, si vyžiadal 190 filmovacích dní. Nosná zápletka čerpá z detektívneho románu Der nasse Fisch, ktorý napísal skúsený nemecký autor kriminálok Volker Kutscher. U nás vyšla táto kniha v češtine pod názvom Mokrá ryba (Nakladatelství MOBA, 2017).

Foto: Sky.com

Dej knihy a seriálu je zasadený do medzivojnového obdobia, konkrétne do roku 1929. Seriál naraz rozohráva niekoľko dejových línií, od únosu vlaku až po vyrovnávanie sa s vojnovou traumou. Ústrednou postavou je mladý komisár Gereon Rath, ktorý je z Kolína prevelený do Berlína, aby vypátral film, na ktorom je v chúlostivej situácii istý prominent. Od začiatku je vidieť finančne silná produkcia (údajne 40 miliónov eur). Kus práce predviedol už Kutscher, ktorý svoju detektívnu fikciu zasadil do skutočných historických udalostí a rozpracoval na vyše 500 stranách. Recenzenti nezabudli podotknúť, že sa nechal (ako mnohí ďalší) inšpirovať dnes už klasických dielom a v podstate prvým nemeckým mestským románom Berlin Alexanderplatz, ktorý napísal Alfred Döblin a prvýkrát bol vydaný práve v spomínanom roku 1929. Samotných producentov prekvapilo, na čo pri dôslednej príprave seriálu narazili. Berlín bol veľmi kozmopolitné mesto, doslova malý Babylon. V porazenom Nemecku resp. Weimarskej republike však vládla aj vysoká nezamestnanosť. Prehlbovali sa rozdiely medzi chudobnými a bohatými, snovali sa tu mafiánske, korupčné a revolučné aktivity. Na dennom poriadku boli donášanie, intrigy, podvody a o slovo sa hlásili rôzne hnutia, vrátane imperialistických, boľševických a nacistických. Nechýbal tu bujarý nočný život so všetkými pozitívami aj negatívami, prisťahovalci, umelci, drogy, prostitúcia, pornografia, choroby, pašovanie zbraní, tajný a Versaillskou zmluvu zakázaný výcvik pilotov budúcej Luftwafe a neskrývaný antisemitizmus vojenských hodnostárov. Babylon Berlin je ako celok moderná 16 dielna lekcia z málo známej histórie. Prostredie, kostýmy, plagáty na stenách, reklamné neóny, vozidlá, metro, vlak, zbrane, dokonca aj cigarety a cigary, ktoré snáď v každom zábere niekto fajčí – veľmi vierohodne a presvedčivo podčiarkujú celkovú atmosféru sérialu.

Duch doby by nebol kompletný bez swingovej a džezovej hudby. V inštrumentálnych pasážach sa mi občas zdalo, že hudba je dynamickejšia ako dej (Tykwer mal prsty aj hudbe a spolu s ním stálica Johnny Klimek. Nie je to však Lola Rennt, kde trio Tykwer – Klimek - Heil vytvorili legendárny techno soundtrack). Z Babylon Berlin si určite zapamätáte song Zu Asche, Zu Staub, ktorú v druhej epizóde odspieva Psycho Nikoros (hrá ju herečka a speváčka Severija Janusauskaite). Spolu s introm a tanečnou choreografiou je to jeden z vrcholov seriálu, ktorý som si prehral niekoľkokrát.
K samotným postávam len toľko, že ide o (v našich končinách) neznámych hercov, ktorí sú však vybraní úplne perfektne. Hlavná trojica Rath, Charlotte Ritterová a Rathov kolega Bruno Wolter sú verným odrazom neistej a pochmúrnej doby. Každý bojuje s vlastnými kostlivcami v skrini, každý svojím spôsobom sleduje svoje záujmy a rieši morálne dilemy, čo ich však robí ľudskými a menej ich heroizuje.

Myslím si, že by seriál mohol byť o dve epizódy kratší, niektoré momenty (lietadlo, retrospektívne halucinácie, roztopaše Rathovho synovca, scény v opitosti a podobne) sú rozvláčne. Troška prvoplánové "citovky" sú nevinné obete, ktoré však divák (a čitateľ) v takýchto temných časoch dokáže akceptovať. Chápem tvorcov, že chceli ukázať dobu komplexne (pre širšie, nielen nemecké publikum) a vystupňovať emócie, strach a napätie až do finále, ktoré uzatvára a vysvetľuje viac zápletiek.

Dobrou správou je, že Volker Kutscher po úspechu Der nasse Fisch napísal šesť ďalších románov z tridsiatych rokov s detektívom Gereonom Rathom. Je možné, že po Babylon Berlin budú sfilmované aj ďalšie prípady a že vyjdú aj ďalšie knihy v češtine alebo slovenčine. Kritici dokonca tvrdia, že ešte lepší ako Der nasse Fisch je tretí prípad Gereona Ratha s názvom Goldstein.

HODNOTENIA

Rotten Tomatoes: 91 % (audience score, 194 ľudí hodnotilo 3,5* a viac z piatich)
Tomatometer: 100%

CSFD.cz: 87 % (hodnotilo 395 používateľov)

IMDb: 8,5 * z 10 (hodnotilo 3515 používateľov)




3. SÉRIA


Tretia séria neonoir kriminálky Babylon Berlin pokračuje tam, kde prvé dve série (ktoré pokrývali prvý prípad, prvú knihu Mokrá ryba) skončili. To je jedna z prvých slabín. Niektoré postavy už totiž vyčerpali svoj vklad do deja a slúžia ako komparz, aby na ne mohli autori našiť dejinné udalosti. Napríklad Greta, ktorej linka sa nepríjemne ťahá celou sériou ako žuvačka na podrážke. Pritom lajtmotívom série je prípad vraždy známej herečky, hoci je to asi to jediné, čo je použité z druhej knihy „Tichý zabijak“ (Der stumme Tod). Tá ja v celej sérii s Gereonom Rathom najslabšia, a tak tvorcovia seriál v duchu prvých dvoch obohatili množstvo dejových línií, ktoré však zbytočne unášajú dej do rôznych slepých uličiek. Ťažko uchopiteľné sú scény s nesympatickým Dr. Schmidtom, o ktorom nie je stále zrejmé, či je osobou fiktívnou alebo reálnou. Autori tak do dvanástich dielov okrem čierneho piatku na burze, dostali aj mafiu, feminizmus a anjeličkárku, forenznú vedu, väzenský a súdny systém, tajné vyzbrojovanie Wehrmachtu, vzostup a intrigy nacistov, Hitler Jugend aj prejavy antisemitizmu.

Na svoje si tak prídu skôr fanúšikovia histórie, ako tí, ktorých bavili prvé série vďaka deju a nákladnej výprave. Zámerne som si vyhľadal napríklad fakt, že v tých časoch sa popravy skutočne vykonávali sekerou. Jedným z posledných majstrov katov bol Carl Gröpler, asistent hlavného pruského kata Lorenza Schwietza (práve na neho sa podobá aj kat z Babylon Berlin). Tvorcovia sa vyslovene hrali s detailmi, v jednej scéne s Juniorom sa objaví aj prvý výtlačok Mein Kampf. Ernst Gennat bol skutočne kriminalista a zo skutočného filmu „Dämonen der Leidenschaft“ vychádza aj jeho natáčanie v ateliéroch, ktoré sa snaží zmariť tajomný Fantóm. Autori pri tvorbe dejovej línie filmového priemyslu údajne čerpali aj z knihy a filmu "Od Caligariho k Hitlerovi" (Siegfried Kracauer, v originále Von Caligari zu Hitler: Das deutsche Kino im Zeitalter der Massen). Páči sa mi, ako v jednej scéne Alfred Nyssen poznamenáva, že je to manická fáza na trhoch, že to skoro skončí depresiou, pretože ten istý naratív o maniodepresívnych trhoch používa aj špičkový český ekonóm Tomáš Sedláček.

Plusové body by som pridal za hudbu, čo je ale v Tykwerových filmoch a seriáloch očakávané. Priaznivci NRG motívu z Lola Rennt sa isto potešia, ja som teda v istom momente videl namiesto Gereona Richtera bežať Franku Potente. Viacero skladieb má ambíciu dosiahnuť úspech Zu Asche, Zu Staub, ale nie sú zďaleka také chytľavé. Seriál mohol byť aj kratší práve o tieto hudobné momenty. Niektoré scény sa duplikujú (dokonca aj z prvých dvoch sérií, napr. bar U Holanďana), iné sú vyslovene navyše, ako napríklad vyvolávanie duchov a obrad Saturnského bratstva, ktorý sa nápadne podobá na scénu z filmu Eyes Wide Shut. Dej nikam neposúvajú. Taktiež scény z mimopolicajného života Lotty – inak opäť skvelej a uveriteľnej Liv Lisa Fries - sú len prehliadkou kostýmov.

Tretiu sériu má zmysle vidieť z dvoch dôvodov: až puntičkársky presne popisuje historické reálie a chýbali vám dejové linky do štvrtej série, ktorá ak bude natočená, tak bude podľa knihy „Goldstein“. Tá je po dejovej stránke lepšia ako Mokrá ryba. Volker Kutscher navyše stále pokračuje v sérii a posledným prírastkom je už šiesty román, ktorý nesie názov „Lunapark“. Odohráva sa v roku 1934. Zatiaľ sú teda sfilmované prvé dve knihy a sme na konci roka 1929...


HODNOTENIA 3. SÉRIE


RottenTomatoes: - % (audience score, - ľudí hodnotilo -)
Tomatometer: -

CSFD.cz: 82 % (hodnotilo 149 používateľov)

IMDb: 8,6 * z 10 (hodnotilo 133 používateľov)



Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu