Hanya Yanagihara - Malý život


Sociologická a psychologická sonda do života štyroch kamarátov, spolužiakov zo školy, ostrá ako žiletka. Pre mňa je román výnimočný najmä štýlom písania. Autorka hojne využíva dlhé vety, zátvorky (aby predbehla, upresnila alebo doplnila dej), dvojbodky, bodkočiarky a pomlčky. Často mení medzi kapitolami rozprávačov tak, že dlho neviete, kto je vlastne rozprávač, o kom z postáv rozpráva a či ide o pokračovane, predbiehanie deja alebo o retrospektívu. Mimochodom retrospektívy aj náznakov budúcich udalostí je tu veľa a sú dávkované tak, že máte nutkanie rýchlo prečítať či prelistovať pár strán vopred a zistiť, čo sa vlastne stalo (stane) a aký to má (bude mať) vplyv na doterajší dej a konanie postáv.

Foto: Odeon
Foto: Nakladatelství Odeon



Podobnú schopnosť má autorka aj pri rozosievaní viet typu: „Ako mesiace bežali, ten pocit sa utlmil, ale nikdy úplne nezmizol; prežíval na ňom ako tenučká vrstva plesne.“ „Bez rodiny bol len útržkom papiera poletujúcim vo vzduchu...“, „...a slnko nad nimi krvácalo do súmraku.“ Neviem podľa aké algoritmu alebo šiesteho zmyslu ich do textu zakomponovala, ale aj toto je jeden z dôvodov, prečo sa kniha tak dobre číta, hoci má 640 strán. Akoby mimovoľne naďabíte na veľa existenčných úvah, ktoré ste možno hmlisto nosili v hlave, ale až Hanya ich sformulovala a premietla na papier. Mnohé sú tvrdou kritikou neduhov dnešnej doby, napríklad enormného tlaku na napĺňanie svojho potenciálu alebo škatuľkovania ľudí.

Surovosťou, šírkou a hĺbkou myšlienok mi azda naviac pripomínala knihy a poviedky kirgizského spisovateľa menom Čingiz Ajtmatov, hlavne jeho Popravisko. Našiel som tu isté paralely s románmi Izba (Emma Donoghue - Room), Roviny života (Julian Barnes - Levels of Life), Trainspotting (Irvine Welsh – Trainspotting) a filmom Ples príšer (Monster´s Ball).


* SPOILERY *

Hoci anotácie avizujú príbeh štvorice priateľov, ťažiskom knihy je osud jedného z nich. Dejú sa tu zlé veci dobrým ľuďom, a to opakovane, či už chcú alebo nechcú. Dosť nepravdepodobne všetci štyria budú bohatí a úspešní v rôznych oblastiach – architekt, právnik, herec a umelecký maliar. Hoci priateľstvo nemerajú peniazmi, stále hľadajú životné šťastie v spoločnosti, ktorá je zameraná na dosahovanie „amerického sna“, teda merateľného úspechu a uznania (ako píše autorka, hodnotí sa „sexuálna výkonnosť, profesijné úspechy a peniaze“).

Postavy majú problémy sami so sebou, so svojím okolím, so svojou minulosťou, s uzatváraním sa do seba, s paradoxom výberu, s drogami, workoholizmom, sebapoškodzovaním, poruchami trávenia, sexuálnou orientáciou a intímnym životom. Aj po vtiahnutí do deja, myslenia a konania hrdinov (často) nechápete, ako môžu robiť to, čo robia. Hanya sa až do desivých detailov venuje postupnému otváraniu tajných zásuviek na skrinke osudov jednotlivých hlavných aj vedľajších postáv. S chirurgickou vášňou sa pitve v psychológii, svedomí, vnútorných pohnútkach a správaní natoľko, že tomu podriaďuje aj kulisy románu. Už spomínané pracovné úspechy sú v podstate strop toho, kam sa dá kariéra v danej oblasti dotiahnuť a (zjavne zámerne) silno kontrastujú s osobnými katastrofami.

Síce čítate o udalostiach zo súčasnosti, ale zrejme v paralelnom vesmíre. Hrdinovia, ich rodina a kamaráti cestujú a žijú kade tade vo svete, vracajú do New Yorku, ale do deja v rozpätí zhruba 70 rokov nezasahujú napríklad teroristické útoky alebo živelné katastrofy. Ako v doslove upozorňuje Pavel Kořínek, Lispenard Street sa nachádza sotva kilometer, 20 minút pešo, od WTC.

HODNOTENIA:


Databázeknih.cz:  89 % (hodnotilo 122 ľudí)
Goodreads.com: 4,28* z 5 (103 457 hodnotení, najviac 56 % ľudí dalo 5*)
ČBDB.cz:  92 % (hodnotilo 38 ľudí)

Amazon.com: 4,2 * z 5 (hodnotilo 3208 ľudí, najviac, teda 63 % dalo 5*)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu